Choroby psychosomatyczne to dolegliwości, na których pojawienie się wpływ mają czynniki emocjonalne. Długotrwały lub zbyt silny stres obniża odporność organizmu, a wtedy ciało jest mniej odporne na choroby.

Choroby psychosomatyczne – iść do lekarza czy psychologa?

W przypadku zaburzeń psychosomatycznych leczenie powinno przebiegać dwutorowo. Symptomów, szczególnie tych poważnych i zaburzających rytm życia, nie można bagatelizować i należy je skonsultować z lekarzem. Jednak będzie to leczenie tylko objawowe, które nie będzie skuteczne bez zajęcia się przyczyną, czyli stresem. W radzeniu sobie z nim mogą pomóc konsultacje ze specjalistą, które oferują poradnie psychologiczne, Kraków czy Poznań to miejsca, w których wiele osób pracuje w korporacjach, narzucających bardzo stresujący tryb życia. Mieszkańcy dużych ośrodków są szczególnie narażeni na pojawianie się dolegliwości psychosomatycznych.

wtorek, 04 październik 2016 09:47

Wybierz szkolenie z portalem Szkolenia24h.pl

W tym artykule przedstawiamy propozycje szkoleń, które każdemu z nas mogą przydać się w codziennym życiu, zarówno zawodowym jak i osobistym.

Poniższe szkolenia pochodzą z serwisu www.szkolenia24h.pl, który od wielu lat dostarcza informacji o branży szkoleniowej oraz specjalizuje się w promocji szkoleń i kursów. W portalu znajdują się między innymi szkolenia dla handlowców, księgowych, budowlańców, menedżerów, lekarzy, pracowników biurowych czy nauczycieli. Oprócz tego szeroka oferta szkoleń darmowych, e-learning czy EFS. Poniższe szkolenia można znaleźć pod tym linkiem http://www.szkolenia24h.pl/oferty/.

fot: gilaxia/istockphoto

Nie wszystkie nasze wspomnienia są zgodne z rzeczywistością. Naukowcy, którzy od lat zajmują się tym fenomenem, mówią, czego według nich każdy z nas powinien być świadomy.

 

„Wszystkie nasze wspomnienia roją się od błędów. Możemy wręcz powiedzieć, że składają się one głównie z naszych wyobrażeń” - pisze w swoim blogu na portalu Scientific American Julia Shaw, wykładowca na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych London South Bank University oraz autorka wydanej nie dawno książki „Iluzja pamięci: zapamiętywanie, zapominanie i nasza wiedza o fałszywych wspomnieniach”. Julia Shaw już od kilku lat pisze o tym, że duża część naszych wspomnień nie musi pokrywać się z rzeczywistymi wydarzeniami. Tworząc swój najnowszy artykuł postanowiła zwrócić się do trzech  innych naukowców, będących autorytetami w temacie fałszowania rzeczywistości przez naszą pamięć. Poprosiła ich, by powiedzieli, co chcieliby by każdy człowiek wiedział o zagadnieniach, którymi się zajmują.

Psychoterapia Warszawa – klikając w to hasło znajdziecie Państwo setki ofert w Internecie. Psychoterapeuta Warszawa – znów znajdziecie Państwo tysiące specjalistów. Choć mówi się, że od przybytku głowa nie boli, to jednak w przypadku tak ważnej decyzji, jak poszukiwanie dobrego psychoterapeuty, warto być bardzo uważnym i świadomym czynników, które decydują o skuteczności terapii.

 Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie? Czym w ogóle jest psychoterapia?

 Kim jest a kim nie jest psychoterapeuta, a w szczególności jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie? Czego można oczekiwać od profesjonalnej psychoterapii? W końcu, dlaczego ludzie korzystają z psychoterapii? Jeśli chcecie Państwo uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do przeczytania niniejszego tekstu. Choć artykuł ten kierujemy przede wszystkim do osób szukających psychoterapii w Warszawie, to jednak polecamy go wszystkim osobom zainteresowanym podjęciem psychoterapii.

wtorek, 05 lipiec 2016 08:05

Jak zdobyć wymarzony zawód?

Wiedza to jedna z ważniejszych wartości dla człowieka. Informacja to główna domena współczesnego świata. W krajach rozwijających się edukacja jest powszechna i ogólnodostępna. Normą stało się, że dzieci chodzą do szkoły, gimnazjum, młodzież do liceum, technikum, szkoły zawodowej. Bardzo popularne stały się studia, liczba studentów ciągle wzrasta, jednak nie zawsze tytuł magistra gwarantuje dobrą pracę w przyszłości. Wybór osobistej ścieżki życiowej powinien wiązać się z zainteresowaniami, zdolnościami i predyspozycjami danej osoby.

 

Szkoły policealne
Tak na prawdę, już w liceum młodzież często jest nakłaniana do tego, aby określać się zawodowo na przyszłość - klasy profilowe w ogólniakach i technikach, szkoły zawodowe. Często okazuje się, że po napisaniu matury lub po zdobyciu zawodu traci się zapał do dalszego kształcenia w tym kierunku lub do wykonywania danej profesji. W takiej sytuacji pozostaje przekwalifikowanie się. Już od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonują szkoły policealne i szkoły wyższe.

czwartek, 30 czerwiec 2016 08:32

Spis treści

ZASADY ZACHOWANIA ENERGII    

Bez sił, bez ducha
Żyjemy niezgodnie z biologią i naturą naszego ciała. To sprawia, że rozprzestrzenia się nowa choroba cywilizacyjna: zmęczenie – ostrzega Aleksander Perski.

Źródła mocy
Wojciech Eichelberger wyjaśnia swoją koncepcję życiowej energii, radzi, jak ją oszczędzać i skąd czerpać.

Wiecznie zmęczeni
O symptomach i źródłach jednej z najbardziej tajemniczych chorób – zespołu chronicznego zmęczenia – pisze Franziska Badenschier.

ĆWICZENIA DLA CIAŁA I DUCHA    

Chorzy od siedzenia
Czym jest i jakie zagrożenia niesie hipokinezja – tłumaczy Monika Bąk-Sosnowska.

Terapia FIT
O ćwiczeniach fizycznych, które pomagają w usprawnianiu psychiki, opowiada Kristen Weir.

Rehabilitacja na ekranie    
Mateusz Kruszyński wyjaśnia, jak dzięki połączeniu technologii, ruchu fizycznego oraz ćwiczeń umysłowych można prowadzić nowoczesną neurorehabilitację i skutecznie leczyć choroby wynikające z uszkodzenia mózgu.

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO UMYSŁU    

Smakowanie przyjemności    
Do rozkoszowania się jedzeniem namawia neurofizjolog Morten Kringelbach.

Przeżuwanie pełne emocji
Dlaczego pierwszy kęs oraz to, co z nim robimy, jest takie ważne?

Strawa dla neuronów
Mascha Elbers zdradza, jakie pokarmy pobudzają odradzanie się komórek w mózgu.

Kwas a pogoda ducha
Jedzmy ryby: tłuszcze omega 3 odganiają nastroje depresyjne, obniżają nawet ryzyko chorób psychicznych – przekonuje Stephanie Reinberger.

Bogate wnętrze
Blisko dwa kilogramy bakterii w naszych jelitach mają istotny wpływ na nasze zachowanie – twierdzi Stephanie Reinberger.

DOZNANIA I DZIAŁANIA

Między ciałem a umysłem
O zmysłowych związkach ciała i umysłu pisze Katrin Weigmann.

Jednym dotknięciem
Joachim Retzbach przekonuje, że nie ma zmysłu tak silnie osadzonego równocześnie w naszej fizjonomii i psychice jak dotyk.

Czyste ciała, czyste myśli
Symboliczne umycie rąk, tak jak i inne rytuały obmywania, ma silny wpływ na naszą moralność. Dlaczego? Wyjaśnia Kai Kaspar.

Projekt Dobry sen
Michael Schredl podsuwa proste sposoby na pachnące sny.

Seks to zdrowie
Co, prócz fizycznej rozkoszy, daje baraszkowanie – wyjaśnia Anna Golan.

czwartek, 30 czerwiec 2016 08:22

Czas na wakacje dla ciała i ducha

Zestresowani, rozdrażnieni, przygnębieni. Wciąż niewyspani, zmęczeni, bez energii – to nasza codzienność. Ciągle jest coś do zrobienia, wciąż do czegoś dążymy. Czas wreszcie odpocząć! Czas na wakacje dla ciała i ducha.

 

Europa jest zmęczona. Wyczerpana. Bez energii. Europejczyków gnębią choroby cywilizacyjne: otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory; z psychicznych: nerwice, depresja, uzależnienia. Tempo i styl życia powodują, że stres odczuwamy praktycznie bez przerwy. A choroby są jego bezpośrednim lub pośrednim efektem.

 

Mechanizm jest dość prosty. „Sterujący reakcją «walcz lub uciekaj» układ sympatyczny reaguje na wszelkie sygnały zagrożenia, nieustannie utrzymuje w gotowości fizjologiczny mechanizm walki lub ucieczki. A to pochłania ogromne ilości naszej życiowej energii i sprawia, że organizm poszukuje sposobów na oszczędzanie energii i zmniejsza wydolność tych układów, które potrzebują jej najwięcej. Na pierwszy ogień idzie więc układ immunologiczny, najbardziej energochłonny.

 

Dlatego długotrwały stres czyni organizm bezbronnym, otwiera go na infekcje i choroby” – wyjaśnia znakomity terapeuta Wojciech Eichelberger w rozmowie z Piotrem Żakiem (s. 16). „Organizm jest w permanentnym stanie gotowości do walki/ucieczki, co wiąże się z napięciem mięśni i naciskiem na stawy. W efekcie mamy problemy z zasypianiem i ze snem, odczuwamy zmęczenie poranne, dokucza nam utrata koncentracji, gonitwa myśli, poczucie utraty kontroli nad tym, co mamy do zrobienia, zaburzenia łaknienia, zanik popędu seksualnego – słowem: żyć się odechciewa”.

 

Diagnozę Eichelbergera potwierdza Aleksander Perski, psycholog kliniczny, który swego czasu stworzył pierwszą w Szwecji klinikę chorób stresowych, dziś centrum badań nad stresem. Według niego wynikiem epidemii stresu jest epidemia zmęczenia. „Ulegamy iluzji nieśmiertelności. Choć wydaje nam się, że jesteśmy w stanie wszystko kontrolować, łącznie z poziomem zmęczenia i potrzebą snu, to gdy czujemy się wyczerpani, przekonujemy się, że prócz intelektu jesteśmy organizmem, który ma swoje potrzeby. I bez dopływu energii długo nie pociągnie” – przyznaje Aleksander Perski w rozmowie z Dorotą Krzemionką (s. 6). I pokazuje, że zupełnie nie potrafimy odpoczywać.

 

Jak zatem odpoczywać? Jak zorganizować sobie wakacje dla ciała i ducha?  Na pewno nie siedząc w fotelu przed telewizorem czy komputerem – przekonuje Monika Bąk-Sosnowska w artykule „Chorzy od siedzenia” (s. 28). Autorka przestrzega przed hipokinezją – zespołem chorób, które wynikają z braku aktywności fizycznej, a podnoszą ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40 procent. Dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego (czytaj „Terapia FIT”, s. 32), jak i fizycznego (Rehabilitacja na ekranie”, s. 38), ruch jest niezbędny. Zarówno dla ciała, jak i umysłu.

 

Niezbędne dla zdrowia i do pokonania zmęczenia jest odpowiednie odżywianie się. Neurofizjolog Morten Kringelbach wręcz apeluje (s. 44), byśmy rozkoszowali się jedzeniem – oczywiście mądrze dobranym i uważnie spożywanym. Bo ważne jest nie tylko, co jemy (Mascha Elbers na s. 50 wyjaśnia, które pokarmy pobudzają odtwarzanie się naszych komórek mózgowych, a Stephanie Reinberger radzi, co jeść, aby mieć dobry nastrój – s. 58), ale i jak jemy (o tym, jak ważne jest dokładne i uważne przeżuwanie – s. 48).

 

Ukoronowaniem odpoczynku jest sen. O jego roli dla regeneracji organizmu wiele mówi Aleksander Perski, sporo ciekawostek na ten temat znajdziecie też w artykule „Projekt Dobry sen” (s. 76). Spanie dla zdrowia, tyle że razem, poleca Anna Golan (s. 80). „Zdrowotnych korzyści z uprawiania seksu jest tak wiele, że właściwie lekarze powinni go przepisywać zamiast pigułek” – twierdzi znana seksuolożka.

 

Ten zeszyt zawiera sprawdzone pomysły na to, jak zorganizować wakacje, na których pozwolimy odpocząć i ciału, i duchowi. Dbałość o ciało rozwija umysł, pielęgnowany umysł wspomaga ciało. Ciało i dusza są jednością.
Pamiętajmy o tym na wakacjach.

 

DARIUSZ RYŃ jest dyrektorem i redaktorem naczelnym projektów specjalnych i interaktywnych w Wydawnictwie Charaktery.

czwartek, 30 czerwiec 2016 08:16

Wiecznie zmęczeni

Przyczyny są niejasne, objawy mylone z depresją. Rzadko kiedy pada właściwa diagnoza: zespół chronicznego zmęczenia. Czym jest to zaburzenie? Jakie skrywa tajemnice?

Heiko przyjechał do Berlina specjalnie na rocznicowe obchody Stowarzyszenia Samopomocy „Fatigatio”. Zamiast brać udział w zaproponowanym programie, przeleżał większość czasu w hotelowym łóżku. – Byłem dziwnie oszołomiony, ciągle się pociłem – wspomina. – Czułem się całkowicie wyczerpany, cała moja twarz była opuchnięta. Nie byłem w stanie robić nic innego, jak tylko leżeć. 

Heiko, z czterdziestką na karku, nie jest jedyną osobą, której codzienne funkcjonowanie wygląda w ten sposób. „Fatigatio”, stowarzyszenie, na którego zjazd udał się nasz bohater, zrzesza chorych z zespołem chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome, CFS). Niestety, zaburzenie to przez wiele osób nie jest traktowane jak prawdziwa choroba. Pacjenci z CFS często słyszą komentarze typu: „Nie przesadzaj, też jestem zmęczony po całym tygodniu pracy” albo „Odpocznij trochę, to ci się poprawi”. Jednak w przypadku chronicznego zmęczenia nie jest to takie proste – co nie każdy potrafi zrozumieć. 

czwartek, 30 czerwiec 2016 08:12

Źródła życiowej energii

Rodzisz się z nią i idziesz przez życie, czerpiąc z niej garściami. Aż do dnia, w którym nie masz siły wstać z łóżka. Opadłeś z sił, czujesz się jak zużyta bateria: kompletnie wyczerpany, pusty. Gdzie się podziała Twoja energia? Jak możesz ją odzyskać?

PIOTR ŻAK: Przychodzi do Pana pacjent i narzeka, że nie ma na nic siły. Jaka jest pierwsza myśl, która się wtedy Panu nasuwa?
WOJCIECH EICHELBERGER: Zapewne taka, że ten człowiek poważnie naruszył zasoby energii życiowej.

Czyli czego?
Specjalnego rodzaju energii, często zwanej energią urodzeniową, jaką otrzymujemy, przychodząc na świat. Jej zadanie polega na jak najdłuższym podtrzymywaniu naszego biologicznego istnienia. Proszę wyobrazić sobie kwiatek w doniczce, podlewany z dużego zbiornika. Jego pojemność jest tak obliczona, żeby wody starczyło na jak najdłuższe życie kwiatka. Gdy woda się skończy, kwiat umiera. Każdy żyjący organizm ma określony zasób takiej energii. Każdy, by żyć, musi codziennie pobierać energię ze zbiornika. Ale nie powinien tego robić według własnego widzimisię – kiedy chce i ile chce.

czwartek, 30 czerwiec 2016 08:00

Seks to samo zdrowie

Zdrowotnych korzyści z uprawiania seksu jest tak wiele, że właściwie lekarze powinni przepisywać go zamiast pigułek. Co, prócz rozkoszy, daje baraszkowanie w łóżku?

Kilka lat temu brazylijski minister zdrowia zadziwił nie tylko Brazylijczyków – jego wypowiedź pojawiła się w mediach na całym świecie. Takiej rekomendacji seksu, i to od  samego ministra zdrowia, jeszcze nie było! Jose Gomes Temporao w telewizyjnym oświadczeniu zalecił swoim rodakom chorującym na nadciśnienie – uprawianie seksu (i codzienną gimnastykę). W Brazylii nadciśnienie to wręcz narodowa choroba, z roku na rok przybywa nadciśnieniowców i obecnie z powodu wysokiego ciśnienia cierpi co czwarty Brazylijczyk. Zatem, kto może, niech się kocha – zalecił minister.