czwartek, 21 kwiecień 2011 11:48

Myśli pod specjalnym nadzorem

Thorsten Havener, Michael Spitzbart
Denken Sie nicht an einen blauen Elefanten! Die Macht der Gedanken
Rowohlt TB, Hamburg 2010

 

Samo się nie myśli – twierdził Witkacy. Wydaje się nam – wolnomyślicielom – że możemy pomyśleć wszystko, wolną myślą dosięgać tam, gdzie chcemy. Lub przeciwnie, zakazać sobie myślenia o czymś. Eksperymenty, m.in. Daniela Wegnera, pokazały, że nasze myśli nie są wolne. Toczą się w koleinach umysłu.


A próba sprawowania samokontroli prowadzi do wykolejenia się mentalnego mechanizmu. Paradoksalnie, im bardziej próbujemy nie myśleć o niebieskim słoniu, tym częściej gości w naszych myślach.

 

Czy możemy więc zyskać większą mentalną władzę i usprawnić nasze myślenie? Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy zejść z utartych szlaków myślenia. Doktor medycyny Michael Spitzbart wyjaśnia na podstawie odkryć naukowych, które neuroprzekaźniki poprawiają nasze myślenie. Podpowiada też, jak sprawić, by nasz organizm w naturalny sposób wydzielał jak najwięcej tych katalizatorów myślenia.

 

Dr Michael Spitzbart jest urologiem. Studiował w Niemczech i USA; specjalizuje się w medycynie prewencyjnej i ortomelokularnej oraz akupunkturze. Stworzył program intensywnego treningu dla pracowników dużych firm, kadry zarządzającej oraz sportowców, zarówno amatorów, jak i zawodowców.

 

Razem z Thorstenem Havenerem, tłumaczem, opisuje zaskakujące eksperymenty i pokazuje, jak nasze otoczenie wpływa na nasze myśli i odwrotnie. Dzięki tej wiedzy możemy zmienić swoje myślenie i przekonać się, że świat naszych myśli nie zna granic. Doskonały przewodnik przez tajemniczy świat myśli.