czwartek, 21 kwiecień 2011 11:53

Medytacja dla sceptyków

Ulrich Ott
Meditation für Skeptiker. Ein Neurowissenschaftler erklärt den Weg zum Selbst
O.W. Barth 2010

 

Tytuł książki jest trochę mylący. Nie chodzi tutaj o pamflet, w którym do medytacji przekonuje się ostatni, najbardziej zagorzały sceptyk, lecz raczej o solidne wprowadzenie do tematu „medytacja”.

 

Książka opisuje, co dzieje się w mózgu medytującego człowieka, jakie są zalety medytacji oraz czy medytacja naprawdę poprawia stan naszego ducha i umysłu. Autor przytacza wyniki wielu badań dotyczących medytacji, wyjaśnia jej wpływ na nasze zdrowie oraz opisuje metody, którymi posługują się badacze medytacji.

 

Ott opisuje techniki, które sam wykorzystuje podczas medytacji. Czytelnik otrzymuje więc nie tylko podręcznik oparty na naukowych teoriach, lecz również praktyczny przewodnik „zrób to sam”. Ott korzysta przy tym z pewnego schematu: czytelnik otrzymuje najpierw wstęp do medytacji, podzielony według następujących stopni „siedzieć – oddychać – czuć – myśleć – być”.

Autor koncentruje się najpierw na pozycjach ciała oraz wadach i zaletach płynących z przyjęcia jednej z nich. Następnie przechodzi do analizy oddechu, który odgrywa główną rolę w medytacji, emocji, myśli (każdy medytujący zna problem „potoku myśli”), aż w końcu – do najwyższego stopnia, czyli „Bytu”, w sensie zjednoczenia z absolutem. Opis każdego stopnia wtajemniczenia ilustrują kompleksowe ćwiczenia.

 

Książka jest napisana w przystępny sposób, dzięki czemu mogą ją czytać zarówno początkujący, jak i zaawansowani adepci medytacji.