czwartek, 21 kwiecień 2011 11:55

Dojrzały jak wino

Ernst Pöppel, Beatrice Wagner
Je älter, desto besser. Überraschende Erkenntnisse aus der Hirnforschung
Gräfe & Unzer, Monachium 2010

 

Wesołe jest życie staruszka – śpiewał wprawdzie Wiesław Michnikowski w Kabarecie Starszych Panów, ale poza tą piosenką, starość nie ma dobrej opinii. Niektórzy wręcz twierdzą, że nie udała się Panu Bogu.


Jest to jawna niesprawiedliwość – twierdzą autorzy książki. Starość potrafi też zaskoczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój mózgu, uważa prof. Ernst Pöppel, jeden z czołowych badaczy mózgu w Niemczech. Ludzki mózg, w przeciwieństwie do innych części ciała, osiąga pełnię swoich możliwości dopiero w dojrzałym wieku.


W miarę upływu lat pracujemy bardziej efektywnie. Starsze osoby potrafią skoncentrować się na wykonywanym zadaniu dłużej niż młodzi pracownicy. Oczywiście, z wiekiem myślimy wolniej, ale za to dokładniej wykonujemy swoje zadania. Starość daje także szansę na głębsze zaprzyjaźnienie się i pogodzenie z sobą, doświadczenie bliskości swego „ja” i bycie bardziej autentycznym. Autorzy stawiają dziesięć zaskakujących tez dotyczących różnic w funkcjonowaniu młodego i dojrzałego mózgu.


Radzą też, jak postępować z leciwym organem. Przytaczają najnowsze wyniki badań nad mózgiem. W przystępny sposób opisują, jakim zmianom podlega on w różnych etapach naszego życia.


Każdy rozdział kończy osobiste wyznanie dotyczące starości, napisane przez znane osoby, m.in. aktora Mario Adorfa, Oswalta Kolle’a, zmarłego w 2010 roku dziennikarza i producenta filmowego, gwiazdę telewizyjną Veronę Pooth czy doktora Bernharda Vogela, premiera Badenii-Wirtembergii i honorowego przewodniczącego Fundacji im. Konrada Adenauera. Dzięki nim otrzymujemy fascynujący obraz starzenia się w nowym, pozytywnym świetle.