piątek, 10 luty 2012 09:56

Zwierzęca synestezja

Synestezja nie jest zjawiskiem typowym wyłącznie dla ludzi. Jak pokazały eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Kyoto University i Berliner Charité, doświadczają jej również zwierzęta.

 

Naukowcy pod kierunkiem przez Tetsuro Matsuzawa z Kyoto University i Very Ludwig z Berliner Charité przeprowadzili badanie z udziałem szympansów. Po prezentacji białego lub czarnego kwadratu zwierzęta klikały na jeden z widocznych na monitorze kwadratów w tych samych kolorach. Jednocześnie puszczano dźwięki: wysoki, który synestetykom kojarzy się zwykle z jasnymi barwami, lub niski, który z kolei najczęściej kojarzy się ciemnymi kolorami.

 

Zwierzęta częściej wybierały kwadrat w tym samym kolorze, jak zaprezentowana przed chwilą figura, jeśli jednocześnie odtwarzano pasujący do niej dźwięk, czyli wysoki w przypadku jasnego kwadratu i niski w przypadku ciemnego. Co więcej, jeśli dźwięk nie pasował do koloru prezentowanego kwadratu, zwierzęta zaczynały się denerwować.

 

Naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment z udziałem ludzi. Okazało się, że gdy kolor pola nie pasował do odtwarzanego dźwięku, wydłużał się czas reakcji. Naukowcy przypuszczają, że zjawisko synestezji występuje u wszystkich naczelnych. Naukowcy nie wiedzą jeszcze z całą pewnością, jak dokładnie dochodzi w mózgu do takiej asocjacji między bodźcami zmysłowymi. Prawdopodobnie pewną rolę w tej fuzji dźwięków, kolorów, kształtów i innych cech przedmiotów czy zjawisk odgrywa także język, którym się posługujemy.

 

źródło: www.gehirn-und-geist.de


Więcej o synestazji w najnowszym numerze „Psychologii Dziś” w tekście „Na tropach synestezji”: 

 

Badania nad synestezją przeżywają w ostatnim ćwierćwieczu prawdziwy renesans. Odradza się zainteresowanie zjawiskiem, które zaprzątało uwagę psychologów i lekarzy głównie przed drugą wojną światową. Właśnie wtedy opublikowano wiele artykułów na temat różnych rodzajów synestezji, a także organizowano kongresy poświęcone psychologiczno--estetycznym aspektom tego fenomenu. Jednak wkrótce badacze przestali podejmować ten temat w naukowych eksploracjach. Powrócili do niego dopiero pod koniec XX wieku, wykorzystując nowe metody badań z obszaru psychologii i medycyny.