czwartek, 23 luty 2012 12:39

Uważaj kogo naśladujesz!

Kopiowanie zachowania innych może być formą pochlebstwa. Może jednak przysporzyć kłopotów, jeśli naśladujemy nieodpowiednią osobę.

– Mimikra jest ważna w inteligencji społecznej, ale trzeba wiedzieć, kiedy jej nie używać – mówi autor badań prof. Piotr Winkielman z University of California.

Winkielman poprosił badanych, aby obejrzeli kilka nagrań zainscenizowanych wywiadów, w których udział brały dwie osoby. W niektórych nagraniach przeprowadzający rozmowę był nastawiony przyjaźnie, w innych  – wrogo.

Druga osoba naśladowała ruchy rozmówcy (takie jak krzyżowanie nóg czy dotykanie policzka) lub tego nie robiła. Po obejrzeniu nagrań osoby badane miały za zadanie określić, czy osoba przesłuchiwana jest kompetentna, przyjazna i czy można jej zaufać.

Kiedy uczestnicy badania naśladowali ruchy nielubianych osób, byli osądzani jako mniej kompetentni i mniej lubiani przez innych. To oznacza, że w oczach osób trzecich, naśladownie nielubianych wpływa na reputację i naraża na koszty.

Proces mimikry angażuje neurony lustrzane, które uaktywniają się, gdy obserwujemy innych robiących to samo, co robimy my.

źródło: www.livescience.com

(meh)