środa, 14 marzec 2012 11:46

Gotowy... do nauki start!

Czasem nauka nam nie idzie. Czytamy, a nic nie wchodzi nam do głowy. Być może nasz mózg nie jest gotowy, by chłonąć nowe informacje.

Grupa badaczy z Massachusetts Institute of Technology pod kierunkiem prof. Johna Gabrieli dowiodła, że aktywność kory przyhipokampalnej (ang. parahippocampal cortex, PHC) pozwala przewidzieć, jak dobrze zapamiętamy nowe informacje. Uczestnikom badania prezentowano 250 kolorowych fotografii, które przedstawiały różne sytuacje w domu lub na zewnątrz.

W drugim etapie pokazano im 500 scen, wśród których były również widziane wcześniej fotografie. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy badani przypomną sobie, które zdjęcia już widzieli. W trakcie eksperymentu badacze śledzili aktywność mózgów uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Okazało się, że prezentację fotografii, które zostały lepiej zapamiętane, poprzedzała niska aktywność PHC.

W kolejnym badaniu naukowcy monitorowali aktywność mózgów badanych, i w momencie, gdy w ich PHC stwierdzali niską aktywność, pokazywali im kolejne zdjęcie do zapamiętania. Okazało się, że wtedy uczestnicy lepiej pamiętali nowy materiał. Można więc powiedzieć, że niska aktywność PHC oznacza stan gotowości mózgu do zapamiętywania. Wysoka aktywność PHC przed przyswojeniem nowych treści sprawia, że gorzej je potem pamiętamy. Oznacza to, że gdy kora przyhipokampalna jest zajęta jakąś czynnością, nasz mózg nie jest w pełni gotowy do uczenia się nowego materiału.

Massachusetts Institute of Technology, web.mit.edu/newsoffice
(MEH)