piątek, 23 marzec 2012 11:48

Obrażenia Asteriksa

Jakie byłyby skutki komiksowych bijatyk z serii o Asteriksie i Obeliksie, gdyby wydarzyły się naprawdę? Naukowcy szczegółowo przeczytali komiksy i przeanalizowali wszystkie obrażenia doznane przez bohaterów na polu walki.

Zespół neurochirurgów pod kierunkiem Marcela Kampa z Uniwersytetu w Düsseldorfie zbadał, jakie byłyby skutki spotkania Galów z rzymskimi legionistami. Specjaliści przeanalizowali 34 komiksy z serii o Asteriksie, a swoje spostrzeżenia zaprezentowali w czasopiśmie „Acta Neurochirurgica”. Ofiarami walki najczęściej byli dorośli mężczyźni, w większości Rzymianie (64 proc.).
piątek, 16 marzec 2012 09:17

Szalony mózg

szalony_mozgOkazuje się, że mózgi osób zdrowych posiadających niezwykłe zdolności twórcze oraz osób chorych na schizofrenię mają pewne cechy wspólne.

Istnieje powszechne przekonanie, że twórczy myśliciele i artyści często cierpią na zaburzenia psychiczne. Historie takich osób jak Sylvia Plath czy Vincent van Gogh sugerują, że kreatywność i szaleństwo idą rzeczywiście w parze. Dotychczasowe badania wstępnie potwierdziły, że istnieje taka korelacja, natomiast niedawne badania szwedzkich naukowców po raz pierwszy wskazały, jaki biologiczny mechanizm leży u podłoża tego zjawiska.

Zespół naukowców z Karolinska Institutet zbadał 13 zdrowych psychicznie osób o dużych zdolnościach twórczych.
Chcieli określić, ile receptorów dopaminy znajduje się w ich wzgórzu i prążkowiu, czyli obszarach, które przetwarzają i porządkują informacje, zanim dotrą do świadomości i które są również związane ze schizofrenią.
środa, 14 marzec 2012 11:46

Gotowy... do nauki start!

Czasem nauka nam nie idzie. Czytamy, a nic nie wchodzi nam do głowy. Być może nasz mózg nie jest gotowy, by chłonąć nowe informacje.

Grupa badaczy z Massachusetts Institute of Technology pod kierunkiem prof. Johna Gabrieli dowiodła, że aktywność kory przyhipokampalnej (ang. parahippocampal cortex, PHC) pozwala przewidzieć, jak dobrze zapamiętamy nowe informacje. Uczestnikom badania prezentowano 250 kolorowych fotografii, które przedstawiały różne sytuacje w domu lub na zewnątrz.

W drugim etapie pokazano im 500 scen, wśród których były również widziane wcześniej fotografie. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy badani przypomną sobie, które zdjęcia już widzieli. W trakcie eksperymentu badacze śledzili aktywność mózgów uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Okazało się, że prezentację fotografii, które zostały lepiej zapamiętane, poprzedzała niska aktywność PHC.
piątek, 09 marzec 2012 11:50

Tydzień Mózgu

mozg„Z mózgu, i tylko z mózgu, pochodzą nasze przyjemności, radość, śmiech, jak również żal, ból i łzy. Dzięki niemu myślimy, widzimy, słyszymy i odróżniamy brzydkie od pięknego, złe od dobrego i przyjemne od nieprzyjemnego…"
(Hipokrates)

Tydzień Mózgu – w tym roku 12-18 marca – jest coroczną akcją edukacyjną, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii. W Polsce ta impreza naukowa organizowana jest z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, a wspierana przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz projekt BIO-IMAGINE i redakcję „Polityki” oraz uczelnie wyższe.
piątek, 02 marzec 2012 10:47

KIM JESTEM? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallJeśli marzycie o karierze psychologa lub psychologia to po prostu Wasze hobby – mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy.

Raz w miesiącu na naszej stronie www znajdziecie krótką informację – będzie to opis eksperymentu, fakt z biografii albo inny charakterystyczny szczegół, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs.

Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosujemy 5 i nagrodzimy książkami.

czwartek, 23 luty 2012 12:39

Uważaj kogo naśladujesz!

Kopiowanie zachowania innych może być formą pochlebstwa. Może jednak przysporzyć kłopotów, jeśli naśladujemy nieodpowiednią osobę.

– Mimikra jest ważna w inteligencji społecznej, ale trzeba wiedzieć, kiedy jej nie używać – mówi autor badań prof. Piotr Winkielman z University of California.

Winkielman poprosił badanych, aby obejrzeli kilka nagrań zainscenizowanych wywiadów, w których udział brały dwie osoby. W niektórych nagraniach przeprowadzający rozmowę był nastawiony przyjaźnie, w innych  – wrogo.

Druga osoba naśladowała ruchy rozmówcy (takie jak krzyżowanie nóg czy dotykanie policzka) lub tego nie robiła. Po obejrzeniu nagrań osoby badane miały za zadanie określić, czy osoba przesłuchiwana jest kompetentna, przyjazna i czy można jej zaufać.

Kiedy uczestnicy badania naśladowali ruchy nielubianych osób, byli osądzani jako mniej kompetentni i mniej lubiani przez innych. To oznacza, że w oczach osób trzecich, naśladownie nielubianych wpływa na reputację i naraża na koszty.

Proces mimikry angażuje neurony lustrzane, które uaktywniają się, gdy obserwujemy innych robiących to samo, co robimy my.

źródło: www.livescience.com

(meh)
poniedziałek, 13 luty 2012 15:09

KIM JESTEM? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallJeśli marzycie o karierze psychologa lub psychologia to po prostu Wasze hobby – mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy.

Raz w miesiącu na naszej stronie www znajdziecie krótką informację – będzie to opis eksperymentu, fakt z biografii albo inny charakterystyczny szczegół, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs.

Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosujemy 5 i nagrodzimy książkami.

 

Oto zagadka:

piątek, 10 luty 2012 09:56

Zwierzęca synestezja

Synestezja nie jest zjawiskiem typowym wyłącznie dla ludzi. Jak pokazały eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Kyoto University i Berliner Charité, doświadczają jej również zwierzęta.

 

Naukowcy pod kierunkiem przez Tetsuro Matsuzawa z Kyoto University i Very Ludwig z Berliner Charité przeprowadzili badanie z udziałem szympansów. Po prezentacji białego lub czarnego kwadratu zwierzęta klikały na jeden z widocznych na monitorze kwadratów w tych samych kolorach. Jednocześnie puszczano dźwięki: wysoki, który synestetykom kojarzy się zwykle z jasnymi barwami, lub niski, który z kolei najczęściej kojarzy się ciemnymi kolorami.

 

Zwierzęta częściej wybierały kwadrat w tym samym kolorze, jak zaprezentowana przed chwilą figura, jeśli jednocześnie odtwarzano pasujący do niej dźwięk, czyli wysoki w przypadku jasnego kwadratu i niski w przypadku ciemnego. Co więcej, jeśli dźwięk nie pasował do koloru prezentowanego kwadratu, zwierzęta zaczynały się denerwować.

piątek, 03 luty 2012 08:33

Szynkowe więzienie

trabka_maleNiektóre osoby, słysząc, czytając lub wypowiadając określone słowa, odczuwają ich... smak.

Jeden z uczestników badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Julię Simner i Sarah Haywood czuł intensywny aromat szynki, gdy tylko usłyszał słowo „więzienie”. Z kolei innemu badanemu słowo „dyrektor” niezmiennie kojarzyło się z mięsem mielonym z sosem pieczeniowym.

Takie wielozmysłowe spostrzeżenia określane są jako synestezja. W wyniku pobudzenia jednego rodzaju receptora (np. słuchowego) pojawiają się jednocześnie spostrzeżenia charakterystyczne dla pobudzenia innego receptora (np. wzrokowego). W efekcie osoby doświadczające synestezji mogą na przykład nie tylko słyszeć dźwięki, ale również odbierać ich barwy, zmieniające się zależnie od wysokości dźwięku.

czwartek, 26 styczeń 2012 08:07

Dieta dla mózgu

jedzenieJedzenie typu fast food może pogarszać sprawność umysłową starszych ludzi i przyspieszać kurczenie się mózgu.

Starsi ludzie, u których poziom niektórych witamin i kwasów tłuszczowych omega-3 jest wysoki, lepiej wypadają w testach mierzących sprawność umysłową. Rzadziej obserwuje się u nich zmiany neurodegeneracyjne typowe dla choroby Alzheimera. Fast foody przynoszą odwrotne skutki.

Strona 1 z 2