czwartek, 31 lipiec 2014 08:59

Re_wolucja neuronów

rewolucja nauronow WIEKSZEKiedyś wiedzę posiadał ten, kto miał dobrą pamięć, dziś w cenie jest raczej zapamiętanie tego, gdzie coś zostało zapisane. W tym m.in. kierunku przekształcają się nasze mózgi. Przechodzą ewolucję, by nadążyć za światem, który pędzi szybko jak nigdy.

 

Według Nicholasa Carra, autora bestselleru Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg, jesteśmy świadkami „odwrócenia wczesnego procesu rozwoju cywilizacji – od uprawiania i pielęgnowania osobistej wiedzy przechodzimy do łowiectwa i zbieractwa w lesie elektronicznej informacji”. Tę tezę potwierdzają badania naukowców z University of San Diego (Kalifornia), którzy wykazali, że każdego dnia do zmysłów przeciętnego człowieka za pośrednictwem e-maili, SMS-ów, internetu czy telewizji dociera ponad 100 tysięcy słów – aż 23 wyrazy na sekundę!

Taka porcja informacji jest niemal nie do przetworzenia, lawina słów pcha nas dzień w dzień na same granice percepcji.  Jaki jest tego efekt? Reakcje naszego organizmu przypominają te, jakie można obserwować u noworodków znajdujących się w głośnym i pełnym bodźców wizualnych pomieszczeniu: szybko się męczymy, popadamy w rozdrażnienie oraz przygnębienie. Jeśli taki stan się przedłuża, staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Możemy popaść m.in. w „cyfrową demencję”. Ten zespół chorobowy opisali kilka lat temu południowokoreańscy lekarze. Objawy: notoryczne problemy z koncentracją, pamięcią, permanentne poczucie przemęczenia, bezsenność, przygnębienie i depresja – zaobserwowali u młodych mężczyzn, którzy wyjątkowo dużo czasu poświęcali używaniu nowych cyfrowych mediów. Od cyfrowej demencji jest już tylko krok do fizycznego, związanego z wyczerpaniem, zdewastowania organizmu.

 

Cały tekst „Re_wolucja neuronów” Katarzyny Moskal w najnowszej „Psychologii Dziś” (do nabycia w salonach prasowych i na sklep.charaktery.eu). Z artykułu dowiesz się jeszcze min.:

  • Co tracimy, spędzając długie godziny przed monitorem komputera?
  • Jakie są skutki tzw. wielozadaniowości medialnej?

 Katarzyna Moskal jest absolwentką psychologii na SWPS, stale współpracuje z magazynem „Charaktery”.