środa, 02 wrzesień 2015 07:14

Psycholog potrzebny od zaraz

Ze statystyk wynika, że coraz więcej ludzi poszukuje pomocy psychologicznej. Cyfry nie kłamią ale też nie wyczytamy między nimi niuansów. Jeśli więc ktoś niezbicie dowodzi, że problemy natury psychologicznej związane są wyłącznie z przemianami cywilizacyjnymi i kulturowymi i za całe zło tego świata obwinia np. tempo życia czy przekształcenia w obrębie tradycyjnej patriarchalnej rodziny – to tylko część prawdy.

Źle się dzieje w państwie emocji

Równie istotny, a z punktu widzenia psychologów i psychoterapeutów nawet istotniejszy, jest fakt, że ludzie przestają czuć wstyd i zażenowanie w kontaktach z psychologami, terapeutami i psychiatrami. Poszukiwanie pomocy „dla ducha” staje się równie naturalne jak poszukiwania pomocy dla ciała. A co jeszcze ważniejsze, wzrasta świadomość, że większość naszych kłopotów zdrowotnych ma charakter psychosomatyczny; że ciało często podpowiada nam, iż źle się dzieje w państwie myśli i emocji. Dopiero interwencja na poziomie psyche pozwoli nam usunąć kłopotliwe dolegliwości na poziomie soma.

Szukaj z głową

Jakkolwiek wciąż widoczny jest podział geograficzny, zgodnie z którym mieszkańcy wielkich miast chętniej, częściej i z mniejszym wstydem sięgają po pomoc psychologiczną, zaś mieszańcy małych miasteczek i wsi wciąż lękają się środowiskowej stygmatyzacji, nie ma znaczenia czy potrzebny ci psycholog w Warszawie czy w Wadowicach. Pierwszym miejscem, w którym ludzie starają się znaleźć pomoc jest najczęściej Internet. Anonimowość daje poczucie bezpieczeństwa i swobodę poszukiwań. Nie warto jednak w sieciowych poszukiwaniach kierować się wyłącznie bliskością miejsca zamieszkania czy ceną usługi. Warto pamiętać, że i psycholog w Warszawie, i w najmniejszej miejscowości musi mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Kiedy zaś poszukujemy psychoterapeuty, naszą uwagę powinien zwrócić fakt, czy jest on „certyfikowany” – to gwarancja rzetelności i skutecznej terapii.

Żyj dobrze

Kiedy życie wymyka nam się spod kontroli, można spróbować przegadać sprawy z przyjacielem. Ale czasem i najlepszy przyjaciel nie jest w stanie pomóc. Zwracając się po pomoc do psychologa czy psychoterapeuty dajemy sobie szansę na lepsze życie. Syndrom wypalenia zawodowego, zaburzenia odżywiania, utrata bliskich, depresja… - lista jest długa, życie relatywnie krótkie. Nie warto czekać, aż „coś się stanie”; nie warto liczy, że „jakoś to będzie”. Warto poszukać dobrego psychologa w Warszawie. I żyć tu i teraz. Dobrze żyć.

(MATERIAŁ PR)