Print this page
środa, 15 luty 2017 14:36

Zmiana zawodowej ścieżki, czyli jak się przebranżowić?

Pokolenia naszych rodziców i dziadków można uznać z dzisiejszej perspektywy za wyjątkowo stabilne pod względem zawodowych ścieżek. Wielu z nich, po zdobyciu pierwszego etatu decydowało się na pozostanie w tej samej firmie aż do emerytury.

Często przeważały o tym względy czysto ekonomiczne – potrzeba posiadania stałej pensji i poczucia finansowego bezpieczeństwa. Te wartości zdecydowanie górowały nad dążeniem do samorealizacji i poczuciem niespełnienia. Jak wynika z badań, syndrom zawodowego wypalenia dotyka dzisiaj nie tylko tych z nas, którzy latami wykonują monotonną, stresującą pracę, nie mogąc liczyć na awans i rozwój kariery. Pokolenie współczesnych dwudziestolatków średnio co trzy lata postanawia zmienić stanowisko pracy lub całkowicie wywrócić swoje dotychczasowe zawodowe życie do góry nogami i zmienić nie tylko pozycje i firmę, ale branżę, w której się obracają. Jak i kiedy najlepiej się przebranżowić? Co zrobić i czego unikać, aby takiej zmiany w przyszłości nie żałować?

Poczekaj na odpowiedni moment

Przebranżowienie to jedna z najpoważniejszych zawodowych decyzji, której skutki będziesz odczuwać latami. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której twoje nowe wymarzone zajęcie nie ma nic wspólnego z dawniej wykonywanymi obowiązkami. Po kilku latach obracania się poza kręgiem specjalistów z twojej dawnej profesji z pewnością wypadniesz z informacyjnego obiegu – ewentualny powrót do dawnego zajęcia może więc okazać się równie skomplikowany, co rezygnacja z niego. Ważne więc, by przeglądając oferty pracy spoza znanej ci dziedziny nie kierować się impulsem. Tak istotna decyzja wpłynie na pewno na stan twojego portfela – upewnij się więc, że jesteś w dobrej kondycji finansowej i przetrwasz kilka pierwszych "chudszych" miesięcy. 


Wykorzystaj ukryte talenty

W sytuacji, gdy dotychczasowe stanowisko nie jest dla ciebie źródłem satysfakcji, odczuwasz chroniczne niespełnienie i brak motywacji, warto pomyśleć o tym, co rzeczywiście sprawia ci przyjemność i jakie posiadasz predyspozycje. Nie czujesz się pewnie jako nauczyciel języka polskiego, a twoją aspiracją zawsze było zarabianie dzięki kreatywnej pracy ze słowami? Być może zawód copywritera będzie strzałem w dziesiątkę! Sporządź zawodowy rachunek sumienia, wypisz na kartce swoje mocne i słabe strony, cele i marzenia. Nie działaj pochopnie – zdaj się na rozsądek.

Dopracuj CV

Pamiętaj jednak, że chęci to nie wszystko. Podejdź do sprawy maksymalnie profesjonalnie. Udaj się na potrzebne szkolenia, kursy, pomyśl o podyplomowych studiach. Stwórz nową bazę zawodowych kontaktów. W ten sposób zyskasz pewność, że jesteś właściwą osobą na odpowiednim miejscu. I nie poddawaj się – początki zwykle bywają trudne. Trzymamy kciuki!

MATERIAŁ PR