środa, 15 marzec 2017 13:36

Depresja chorobą naszych czasów


Depresja to bez wątpliwości choroba naszych czasów. Stres w pracy, problemy w domu, zamknięcie się przed innymi osobami i wiele innych czynników sprawiają, że przestajemy cieszyć się życiem i powoli zanurzamy się w ciągłym smutku. Czym dokładnie jest depresja i kiedy warto udać się do lekarza? Odpowiedzi w poniższym tekście.

Choroba XXI wieku

O depresji słyszymy często i z różnych źródeł. Nie bez powodu. Ogólnoświatowe badania udowodniły, że w ciągu swojego całego życia na depresję cierpiało lub cierpi ok. 17% całej populacji. Depresja jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych – w związku z rozwojem technologicznym coraz mniej dostrzegamy siebie nawzajem, coraz częściej zamykamy się w sobie, a ciągły stres i problemy sprawiają, że zaczynamy popadać w przygnębienie i w depresję.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba określana mianem zespołu zaburzeń psychicznych dotykających nastroju. Jej bezpośrednie przyczyny mogą być różnorodne, choć dokładne ich opisanie nie jest możliwe. Podejrzewa się, że niektóre osobą mogą być bardziej podatne na stany depresyjne, np. jeżeli występują u nich zmiany struktury mózgu, zakażenia wirusowe, a także czynniki genetyczne, społeczne lub psychologiczne. Na depresję chorują ludzie w różnym wieku, choć najczęściej zapadają na nią osoby od 20 do 60 roku życia.

Jeszcze smutek, czy już depresja?

Objawy depresji są powszechnie znane: smutek, przygnębienie, brak chęci do działania. Jednak takiego stanu nie osiąga się w ciągu jednego dnia – następuje on systematycznie, powoli, z dnia na dzień człowiek dotknięty depresją jest coraz bardziej przygnębiony, apatyczny, rezygnuje z niegdyś lubianych rozrywek, przestają go bawić wszelkie aktywności. W poważniejszych stanach depresji mogą pojawić się zaburzenia psychosomatyczne, urojenia, myśli samobójcze. Dodatkowo oprócz objawów psychicznych, u chorego pojawiają się inne dolegliwości: zaburzenia snu, apetytu, menstruacji, ból głowy, ciągłe zmęczenie, obniżenie libido.

Kiedy warto iść do lekarza?

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby depresję – wybierz się do lekarza. Jeśli wyżej podane objawy występują dłużej niż dwa tygodnie, a stan chorego nie polepsza się, niezbędna jest pomoc specjalisty. U chorych na depresję mogą występować okresy, kiedy osoby te są wesołe, śmieją się, żartują. Niestety, często są to tylko momenty, więc warto skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

Leczenie depresji

Leczenie depresji odbywa się za pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Często stosuje się obie metody równocześnie, aby zapewnić jak najlepsze wyniki. Leki przeciwdepresyjne oddziałują na poziom serotoniny i noradrenaliny we krwi, co pomaga uzyskać lepszy nastrój i powrót chęci do życia. Psychoterapia jest dobierana indywidualnie do pacjenta i może być stosowana w formie terapii poznawczej, psychodynamicznej i interpersonalnej. Efekty leczenia zazwyczaj są widoczne po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Leczenie depresji

MATERIAŁ PR