sobota, 02 czerwiec 2018 13:25

Jak wychować dziecko - konsekwencja zamiast kary

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, ale także samodzielne i odpowiedzialne w dorosłym życiu. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci nie zawsze postępują tak, jakby tego chcieli rodzice, a czasem wbrew ich zakazom. Najczęściej kończy się to karą wymierzoną w dziecko, która okazuje się nieskuteczna. Dlaczego kary nie działają i czemu konsekwencja czynów jest bardziej wychowawcza? O tym w najnowszym artykule.


Karanie dzieci jest powszechnie spotykaną metodą jaką stosują rodzice. Niestety działa ona bardzo krótkoterminowo, a wiąże się to z tym, że dziecko nie poczuwa się do odpowiedzialności za swój błąd. Bardzo często dzieci nie do końca rozumieją, co takiego zrobiły, stąd mogą również nie wynieść nic wartościowego z kary. Krzyki, zakazy, bicie czy przysłowiowy szlaban na wszystko, nie do końca przyniesie zamierzony efekt.

Poczucie odpowiedzialności jest tym, co powoduje, że przy takim kolejnym zdarzeniu dziecko zacznie myśleć o konsekwencjach swojego czynu. Kara przynosi jedynie lęk przed ponownym popełnieniem błędu, ale jest to efekt krótkotrwały. W przypadku pokazania konsekwencji, dziecko zaczyna myśleć i zastanawiać się nad popełnionym błędem, co powoduje, że zupełnie inaczej podchodzi ponownie do podobnej sytuacji.

Uczenie ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny mamy bardzo dobrze pokazane w momentach, gdy na przykład dziecko, bawiąc się swoim pluszakiem, popsuje go i urwie którąś część, co powoduje, że zabawka nie jest już taka atrakcyjna. W tym momencie rodzic, zamiast momentalnie kupić nową, wskazuje mu skutek jego czynów, a co za tym idzie, odczuwanie przez dziecka nieprzyjemnych uczuć braku sprawnej zabawki. To chwilowe odłączenie powoduje wewnętrzny dyskomfort i zmienia proces myślenia dziecka.

Uczenie logiki chronologii wydarzeń powoduje zmianę w hierarchizowaniu pewnych wartości, dziecko samo zaczyna rozumieć co jest ważne a co mniej ważne. To także pierwsze kroki uczenia samodzielności, która wychodzi z założenia, że samodzielne osoby to takie, które biorą odpowiedzialność za swoje decyzje. Błędy popełnia każdy, albowiem jest to proces uczenia się i są one naturalną koleją rzeczy. Pozwalajmy dzieciom popełniać błędy, ale także odczuwać wszystkie konsekwencje tych czynów.

Czasem takie metody wychowawcze nie przynoszą od razu pożądanych efektów, więc trzeba je powtarzać do momentu, gdy dziecko faktycznie pojmie błąd w postępowaniu i zacznie korygować swoje zachowania. 
Wychowanie poprzez konsekwencje to także lepsze relacje między rodzicem a dzieckiem, większe zaufanie co do informacji jakie przekazuje rodzic. Dzieci także częściej się słuchają i bardziej biorą do siebie słowa rodziców. Nawet jeśli popełnią błędy, wiedzą, że to jest ich część nauki życia i wchodzenia w dorosłość.

Pamiętajmy, że im jesteśmy lepszymi rodzicami, tym lepsze będą nasze dzieci, nigdy odwrotnie. To z rodziców wszystko przechodzi na dziecko, to my rodzice kreujemy jego psychikę i to, kim potencjalnie może być w przyszłości. Specjaliści z warszawskiej poradni https://psychoterapiacotam.pl/ udzielą fachowych porad  dotyczących wychowania dziecka.

MATERIAŁ PR