reklamaW życiu człowieka od narodzin do śmierci zdarzają się momenty kryzysów, trudnych sytuacji czy nagłych, dramatycznych wydarzeń, które są decydujące dla dalszych wyborów dokonywanych przez niego i jakości jego życia emocjonalnego.

 

Już okres pierwszego roku życia dziecka jest czasem, kiedy kształtują się jego relacje z innymi ludźmi, dominujący w życiu styl przywiązania i podstawowe struktury charakteru. Osoby bliskie stają się wzorcami dla późniejszych sposobów wchodzenia w relacje z innymi, w nawiązywaniu przyjaźni i poszukiwanie partnera życiowego.

czwartek, 30 kwiecień 2015 08:14

Co blokuje ludzi przed rozwojem w biznesie?

reklamal maleObecnie coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu działania z pracy etatowej na własną działalność. Najczęściej jest to forma związana z wolnymi zawodami, takimi jak fotograf, tłumacz, masażysta czy też trener na szkoleniach grupowych. Jednak z czasem apetyt na większy sukces rośnie i pojawia się pytanie – co zrobić, aby mieć lepsze wyniki finansowe, więcej klientów a nawet rozbudować firmę o nowych pracowników i biuro.

Jest spora grupa przedsiębiorców, która nastawia się na szybki postęp i ich etap jednoosobowej działalności jest przejściowy. Za to duża cześć z nich pozostaje na tym samym poziomie przez długie lata, jak gdyby natrafiły na blokadę w rozwoju osobistym lub lęk przed zwielokrotnieniem swojego biznesu. Jest to pozostawanie w strefie komfortu, tym co jest znane, nawet kiedy jest to niezbyt korzystne. Niechęć do podejmowania ryzyka nigdy nie szła w parze z szybkim rozwojem biznesowym.

poniedziałek, 13 kwiecień 2015 09:24

Skok spadochronowy – odważ się i ty!

Chcesz pokonać swoje słabości? Potrzebujesz motywacji do podjęcia ważnych działań? Przełomowym momentem może być dla ciebie skok spadochronowy. Teraz, żeby skoczyć w przestworza i przeżyć coś niecodziennego, wcale nie musisz posiadać specjalnego przeszkolenia czy kondycji. Sprawdź skoki tandemowe, które są dostępne dla każdego.

 

Skoki spadochronowe przeważnie kojarzą się z ponadprzeciętnym zdrowiem, kondycją, a także szerokim doświadczenia. Gdy skacze się samodzielnie, trzeba posiadać do tego odpowiednie przygotowanie, niemniej nie dotyczy to skoków w tandemie – w tym przypadku każdy może spróbować swoich sił.

piątek, 21 listopad 2014 10:06

Warsztat kreatywnego myślenia

PD schmidt MNIEJSZECokolwiek robimy – w pracy, w kuchni, w łóżku czy bawiąc się ze swoimi dziećmi – możemy być twórczy lub ulec rutynie. Bo twórczy, wbrew mitom, może być każdy. I każdy może się nauczyć, jak być kreatywnym..

 

Dziś twórczość i kreatywność przestały być czymś, co nieustannie nam towarzyszy, a z czego istnienia nieraz nie zdajemy sobie sprawy. Paradoksalnie, choć nasze gusta zasadniczo kształtuje kultura masowa – odtwórcza, wtórna i sztampowa – twórczość i bycie twórczym wyniesiono na piedestał. Doceniane są nowe trendy, wymykające się schematom rozwiązania, niepowtarzalne kreacje, nowinki. Twórców hołubi się, docenia, także materialnie, jeśli oczywiście uda się im przebić, bo konkurencja jest ostra. Postawa twórcza stała się współcześnie kompetencją, której co rusz wymaga się od pracowników, studentów, uczniów. Oczekują jej żony od mężów, mężowie od żon, rodzice od dzieci, a dzieci od rodziców...

W świecie, w którym wszyscy się porównują ze wszystkimi, w cenie są ci, którzy potrafią się wyróżnić, wybić ponad przeciętność, skoczyć wyżej, dalej lub inaczej niż inni. W cenie są ludzie twórczy lub – chociaż – powszechnie uznawani za twórczych. Na szczęście twórczości, twórczej postawy oraz związanych z nią zachowań można się uczyć. Można je rozwijać, kształtować. Ćwiczyć jak muskulaturę na siłowni. Zanim przystąpimy do trenowania twórczości, rozwiejmy kilka mitów na jej temat. Dotyczą one natury twórczości, wytworów procesu twórczego, cech twórców i warunków, które szczególnie sprzyjają tworzeniu.

 Cały tekst w „Psychologii Dziś”

 PD schmidy APLA

Krzysztof J. Szmidt jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje w Zakładzie Pedagogiki Twórczości w Katedrze Badań Edukacyjnych. Zajmuje się problematyką twórczości i edukacji twórczej, a także metodologii badań jakościowych.

 

środa, 19 listopad 2014 10:22

Spis treści

NA SAMYM POCZĄTKU:

Kreatywność     

Dla twórczości ważna jest odwaga, by iść pod prąd – tłumaczy Robert J. Sternberg.

ABECADŁO TWÓRCZOŚCI:

Warsztat kreatywnego myślenia    

W pracy, w kuchni, w łóżku – wszędzie możemy być twórczy – przekonuje Krzysztof J. Szmidt. I obala mity na temat twórczości.

Słodkiego, twórczego życia    

Dorota Krzemionka i Dariusz Ryń podpowiadają, jak obudzić w sobie talent.

Twórczość: udręka i ekstaza    

O tym, dlaczego wiedza czasem przeszkadza w twórczości, z Edwardem Nęcką rozmawia Dorota Krzemionka.      

Jak w kamieniu dostrzec diament    

W tajniki twórczego spostrzegania rzeczywistości wprowadza Witold Dobrołowicz.

Pozytywnie zakręceni   

Kinga Tucholska radzi, jak kultywując pozytywność, stać się szczęśliwym twórcą własnego życia.

JAK WSPOMAGAĆ KREATYWNOŚĆ:    

Innymi oczyma    

Zmiana perspektywy i wyjście poza utarte schematy pozwalają dostrzec nowe możliwości – podpowiada Bas Kast.

Zapiski z codzienności

Agata Draus-Kłobucka pokazuje, jak spojrzeć na świat z nieco innej strony.

Kiedy praca daje wolność?

O tym, co sprzyja twórczości w środowisku pracy, opowiada Katarzyna Moskal.

Mały odkrywca

Katarzyna Moskal podpowiada, jak wychować twórczego malucha.

JAK POKONYWAĆ PROBLEMY:

Na TRoPach geniuszu

Paulina Pająk pisze o metodzie TRoP, która pomaga uruchomić nasz kreatywny potencjał.

7 strategii kreatywnego myślenia

Daniela Zeibig radzi, co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać swoje naturalne predyspozycje.

Jak to rozwiązać?

Lia Oberhauser analizuje, jak współczesna młodzież radzi sobie z rozwiązywaniem problemów.

JAK SIĘ RODZI TWÓRCZOŚĆ:

Wyśnione rozwiązania
Sny mogą być drogą do twórczego rozwiązywania problemów – twierdzi Tori DeAngelis.

Gdy rusza burza mózgów

O tym, jak intensywnie pracuje nasz mózg w trakcie procesu twórczego, opowiada Szczepan Grzybowski.

środa, 19 listopad 2014 10:12

Kreatywność

Czy odważysz się iść pod prąd? Problem tkwi nie w tym, czy możemy stać się bardziej twórczy, ale czy mamy odwagę to zrobić.

 

Nigdy jeszcze kreatywność nie była tak ważna jak w obecnych czasach. Przemiany następują w niewyobrażalnie szybkim tempie. I już chyba nikt nie potrafi dotrzymać kroku zmianom, które przetaczają się przez nasze społeczeństwa, technologie, związki i miejsca pracy. To właśnie dzięki twórczości możemy sobie z tym radzić. Kreatywność to umiejętność dostrzegania ograniczeń tkwiących w rozmaitych sytuacjach oraz reagowania na nie w sposób nowatorski i skuteczny.  Każdy dysponuje twórczym potencjałem, który pozwala radzić sobie z błyskawicznie zmieniającym się światem.

 

Kreatywność nie jest bowiem rzadkim talentem – to decyzja, by myśleć i działać w sposób nowatorski i skuteczny. Ludzie twórczy potrafią iść pod prąd – mierzą się z wyzwaniami w sposób odmienny, a często nawet sprzeczny z tym, co usiłuje zrobić milczący tłum. Ci, którzy działają kreatywnie, mogą być zatem pewni, że spotkają się z oporem tłumu – pytanie brzmi, jak na ten sprzeciw odpowiedzą. By ocalić twórczość, muszą być gotowi na stoczenie nieuniknionych bitew. Osoby kreatywne są jak sprytni gracze na giełdzie: kupują akcje tanio, a sprzedają drogo – tyle że działają w świecie pomysłów i idei, a nie finansów. I choć świat giełdowy zna dobrze tę podstawową zasadę inwestorów, niewielu maklerów potrafi zastosować ją w praktyce.

 

Podobnie jest w świecie twórczości, niezwykle trudno jest bowiem tanio zdobywać genialne pomysły i wiele na nich zyskiwać. Trzeba iść pod prąd i przeciwstawić się tłumowi, a ten zwykle nie lubi buntowników. W tym tłumie osoby kreatywne mogą zobaczyć różne twarze: współpracowników, przełożonych, przyjaciół, rodziny i – przede wszystkim – ludzi u władzy. Dziś na świecie mamy wiele pseudodemokratycznych rządów, a w zasadzie dyktatur w przebraniu demokracji. Kilka takich krajów znajduje się zresztą w najbliższym sąsiedztwie Polski. Robią one wszystko, co w ich mocy, by zdusić kreatywność – a przynajmniej te jej formy, które uważają za niebezpieczne. Często trudno jest przewidzieć, jaką kwestię dyktatorzy uznają za źródło zagrożeń, zaś dywagacje na ten temat mogą być dość ryzykowne. Jeśli jesteśmy obywatelami takiego państwa, możemy znaleźć się w więzieniu, zanim odgadniemy, w czym rzecz. 

 

Co gorsza, we wszelkich dyktaturach zawsze znajdzie się spora – może raczej przytłaczająca swym ogromem – grupa ludzi, którzy są przekonani, że najbezpieczniejsze wyjście to tchórzliwe wspieranie reżimu i zwrócenie się przeciw twórcom. Tłum upiecze więc dwie pieczenie na jednym ogniu – „zapunktuje” u dyktatora, a zarazem pozbędzie się niewygodnych rywali i żywych dowodów własnego tchórzostwa. I tak oto odkrywamy na nowo prawdę znaną od czasów Stalina: twórczość to niebezpieczny proceder, z którym wiąże się groźba bolesnych przeżyć, więzienia, a nawet śmierci. Czy wolno nam dziwić się, dlaczego tak niewiele kreatywności jest na świecie? A zatem problem tkwi nie w tym, czy możemy stać się bardziej twórczy, ale czy mamy odwagę to zrobić. A Ty? Odważysz się?

 

ROBERT J. STERNBERG, twórca trójczynnikowej teorii miłości, inwestycyjnej teorii twórczości i triachicznej teorii inteligencji, jest profesorem psychologii na Cornell University. Był przewodniczącym Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. 

Tłum. Paulina Pająk