Print this page
czwartek, 30 kwiecień 2015 08:14

Co blokuje ludzi przed rozwojem w biznesie?

reklamal maleObecnie coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu działania z pracy etatowej na własną działalność. Najczęściej jest to forma związana z wolnymi zawodami, takimi jak fotograf, tłumacz, masażysta czy też trener na szkoleniach grupowych. Jednak z czasem apetyt na większy sukces rośnie i pojawia się pytanie – co zrobić, aby mieć lepsze wyniki finansowe, więcej klientów a nawet rozbudować firmę o nowych pracowników i biuro.

Jest spora grupa przedsiębiorców, która nastawia się na szybki postęp i ich etap jednoosobowej działalności jest przejściowy. Za to duża cześć z nich pozostaje na tym samym poziomie przez długie lata, jak gdyby natrafiły na blokadę w rozwoju osobistym lub lęk przed zwielokrotnieniem swojego biznesu. Jest to pozostawanie w strefie komfortu, tym co jest znane, nawet kiedy jest to niezbyt korzystne. Niechęć do podejmowania ryzyka nigdy nie szła w parze z szybkim rozwojem biznesowym.

Jak pozbyć się wewnętrznych blokad przez rozbudową biznesu?

Jedną z technik pozbywania się własnych ograniczeń jest powolne zwiększanie swojej strefy komfortu. Stopniowo to co wydawało się nierealne lub przerażające stanie się normalne, łatwe i przyjemne. Nie trzeba od razu zatrudniać 20 osób, można na początku coś zlecić, przetestować jak to działa w praktyce, a później przyjąć do pracy na stałe jednego lub dwóch pracowników. Podobnie jest z działaniem za granicą – początkowo przyjąć małe zlecenie lub wysłać produkt, oswoić się z dokumentami w języku obcym i nieco innym sposobem rozliczania zamówień, a później wypłynąć na szerokie wody.

Bardzo skuteczne dla zmiany przekonań jest spotkanie się z przedsiębiorcą, dla którego takie problemy to codzienność. Takie spotkanie pozwala uwierzyć, że samemu można osiągnąć o wiele więcej, mając tylko trochę wiedzy i skupiając się na nowym zadaniu. Taką metodą jest coaching biznesowy, w trakcie którego doświadczony w temacie rozwoju firm trener pomoże nam przełamać wewnętrzne ograniczenia, aby ruszyć naprzód z nową energią, działać z pasją i poznawać kolejne osoby które mają wspólne cele. Z właściwym nastawieniem umysłu nawet ciężkie chwile, konkurencja i trudne wyzwania będziemy traktować jako lekcję i cenne doświadczenie, a nie porażkę i powód do załamania się.

Niekiedy nawet krótka rozmowa pozwala nadać nowy kierunek temu, co robimy, odnaleźć pasję i z radością zaczynać każdy dzień, jednocześnie ciesząc się wolnością, jaką daje zautomatyzowany, skuteczny biznes. Właściwie prowadzona firma, w której wszystko działa sprawnie, zapewnia bowiem poziom finansowy i spełnienie zawodowe, o jakim nie sposób pomarzyć w zwykłej pracy na etacie, w której większość zysków spływa do kieszeni przełożonych. Tak naprawdę wraz z kolejnymi osiągniętymi celami zwiększa się wiara w siebie, a wraz z nią pojawiają się następne zwycięstwa na polu własnego biznesu.

Autor: Marek Olszak

(materiał PR)