środa, 02 marzec 2016 10:46

Uzdrawiająca moc masażu

sleep-835468 1280Dotyk drugiego człowieka już od najmłodszych lat sprawia nam przyjemność. Naturalnym odruchem każdej matki jest przecież głaskanie swojego dziecka, co jest pewną formą masażu. Wraz z wiekiem często zapominamy o tym, jak dobrze wpływa na nas dotyk innej osoby. Różne techniki masażu przypominają nam o tym i pozwalają poprawić samopoczucie.

 

Masaż a terapia psychologiczna

Masaż często stosowany jest łącznie z terapią psychologiczną, gdyż pogłębia jej działanie i wprawia pacjenta w lepsze samopoczucie. Przy masażu zazwyczaj wykorzystuje się aromatyczne, ciepłe olejki do masażu Juventas, które działają relaksująco i odprężająco. Nie jest to tylko doraźna i chwilowa pomoc, odpowiednio przeprowadzona sesja masażu pociąga za sobą długotrwałe skutki, a wykonanie pełnej serii często pozwala pozbyć się problemów.

piątek, 12 luty 2016 11:49

Psychologia cenowa w Internecie

forty-1173250 1920Każdy konsument dąży do tego, aby kupować niezbędne towary za niewygórowaną cenę. Często pokazany koszt produktu tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być niski. Firmy stosują szereg zabiegów, które przyciągają klientów na pozór niską ceną. Niekiedy jednak za tymi obniżkami stoją inne działania, które wygenerują jednak pożądany przez sklep koszt. Na co warto zwrócić uwagę?

 

Przygotowanie cen z końcówkami

Przeglądając półki sklepowe, widzimy informację o cenie produktu. Zazwyczaj zawiera ona groszową końcówkę, np. 19,99 zł. Jak dowodzą badanie, dodanie takiej końcówki sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy kupić produkt w sposób racjonalny.

piątek, 18 grudzień 2015 09:42

Kocie charaktery

kotPrzedstawiamy opisy kocich charakterów - może rozpoznacie w nich swojego pupila. Podpowiadamy też, jak dogadać się ze swoim kociakiem.

1. Prywatny detektyw. Ten kot obserwuje ciebie i twoją rodzinę, tak że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Najlepiej gdy nikt nie przeszkadza mu w śledztwie. Jest tajemniczy i ilnie strzeże swoich sekretów.

2. Tajemniczy wielbiciel. Kot o takim charakterze bardzo trzeźwo myśli. Jeśli ma ochotę – zgodzi się na głaskanie i przytulanie. Może nawet pomruczeć za uchem. Częściej jednak ukrywa się ze swoimi uczuciami, wielbiąc cię z bezpiecznej odległości.

3. Rzep pełen miłości. Przytulanie, mruczenie i leżenie na twoich kolanach to jego ulubiony sposób spędzania czasu. Rzep najchętniej przykleiłby się do ciebie. Śpi z tobą, je i traci sens życia, gdy nie ma cię w zasięgu jego wzroku.

środa, 02 grudzień 2015 11:00

Makak japoński, czyli ucz się od dzieci

Makak fot Lukasz BozyckiObserwowanie zachowań zwierząt może być zajęciem równie pożytecznym co czytanie bestselerowych poradników. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy ile możemy zyskać podpatrując nieludzki świat wokół nas.

 

Na japońskiej wysepce Koshima bytuje stado makaków japońskich. Pewnie do dzisiaj funkcjonowałoby w sposób utrwalony od wieków, gdyby nie młoda samica o imieniu Imo. Tak właśnie nazwali ją naukowcy obserwujący małpy z tej rodziny. Na pobliskiej plaży badacze rozkładali pataty, małpi przysmak. Pewnego dnia zauważyli, że Imo zanurzyła jeden z patatów w słonej morskiej wodzie, a następnie zjadła go. Było to nowe zachowanie, którego wcześniej nie praktykował żaden makak japoński.

piątek, 27 listopad 2015 12:43

Małpi śmiech

Malpi smiech fot apple2499 Getty ImagesZdarzyło ci się wymuszać śmiech tylko po to, by nie zrobić komuś przykrości albo lepiej wypaść w oczach nowo poznanej osoby? Podobną taktykę stosują szympansy!

 

Dr Marina Davila-Ross z University of Portsmouth spędziła wiele miesięcy, nagrywając cztery kolonie szympansów (od 9 do 35 osobników), i uchwyciła 642 sytuacje, w których zwierzęta się śmiały. Większości tych sytuacji (82 proc.) towarzyszył spontaniczny śmiech przypominający zadyszkę (na przykład kiedy jeden szympans rzucił patykiem i zaskoczył innego, a ten uznał to za niezły żart). Rzadziej (w 18 proc. sytuacji) szympansy chichotały w odpowiedzi na śmiech współtowarzyszy. Spontaniczny śmiech trwał pięć razy dłużej niż chichot.

środa, 18 listopad 2015 12:48

Od śmiechu do uśmiechu

shutterstock 95080714Liczba zachowań, które dzielimy ze zwierzętami, jest naprawdę zdumiewająca.

Kiedyś odpowiedź na pytanie, co wyróżnia człowieka spośród innych zwierząt, wydawała się prosta. Na przykład powszechnie uważano, że ludzie są jedynymi wytwórcami narzędzi, a zwierzęta używają tylko gotowych przyborów (czyli np. używają kamieni, ale nie poświęcają czasu na ich obróbkę).


Obecnie nie tylko mamy liczne doniesienia dotyczące precyzyjnego wyrabiania narzędzi przez różne gatunki zwierząt, ale opisuje się także różnice kulturowe w procesie wytwarzania podobnych narzędzi. I tak na przykład tylko szympansy z Senegalu, przygotowując witkę do łowienia owadów, ostatnie kilkanaście centymetrów specjalnie wybranej gałązki przeciągają między zębami, rozwarstwiając łodygę na paski, tworzące pędzlowate zakończenie. Dzięki temu wyłapują i wyjadają do dziesięciu razy więcej termitów niż małpy z innych części Afryki, które przygotowując witkę, tylko obrywają z gałązki liście.

środa, 18 listopad 2015 12:42

Na samym początku

Ile zwierzęcia w człowieku, ile człowieka w zwierzęciu?

 


Czy zwierzęta mają uczucia – czy kochają, gniewają się, z radością oczekują potomka, rozpaczają po stracie bliskich? Chcemy je takimi widzieć. Postrzegamy je na nasz obraz i podobieństwo. Czasami doszukujemy się w nich bratnich dusz. Czy mamy do tego prawo?


„My i zwierzęta – to naprawdę zdumiewające, jak wiele dzielimy z nimi zachowań. Wiara, że są one wytworem wyłącznie kultury i cywilizacji, wzbudza dziś... uśmiech. Ten uśmiech stopniowo wypiera śmiech towarzyszący dotychczas obserwowaniu zwierząt zachowujących się jak ludzie” – pisze dr Maciej Trojan w artykule „Od śmiechu do uśmiechu” (s. 7). Jego zdaniem m.in. dzięki badaniom terenowym i laboratoryjnym zaczęliśmy – stosunkowo niedawno – w pełni uświadamiać sobie, że zwierzęta, tak jak my, potrafią używać narzędzi i doskonalić je, przewidują i planują (patrz „Przyszłość z lotu ptaka”, s. 29), mają skomplikowane relacje społeczne, niekiedy oszukują, zdradzają, smucą się, a nawet pogrążają w rozpaczy (patrz m.in. „Etyka na czterech łapach”, s. 35).


Oglądamy amatorskie filmy opublikowane w internecie, relacje podróżników i obserwatorów fauny, dokumenty przyrodnicze, w których zwierzęta zdają się żyć i umierać tak jak my. Oto widzimy na filmie np. delfina butlonosego, samicę, zapewne matkę, która niesie na grzbiecie martwego delfinka, swe dziecko. Usiłuje wypchnąć je nad powierzchnię wody, by zaczerpnęło powietrza, które być może przywróci mu życie... Czytamy o małpach człekokształtnych, które po śmierci swoich współtowarzyszy nagle stadnie milkną, porzucają jedzenie, markotnieją, czasem usiłują rozpaczliwie cucić martwych członków stada, czy – jak sfilmowana gdzieś matka goryla – wciąż tulą w ramionach martwe dziecko, nie mając siły, by je porzucić... Mamy w pamięci psy, które po śmierci swych panów długo i przeraźliwie wyją, wciąż wracają na miejsce, w którym ostatnio widziały swego opiekuna-przyjaciela, biegną tam, gdzie spędzały z nim czas.


Czy te wzruszające sceny to wyraz „ludzkości” zwierząt?
Dowód na to, że my wcale nie jesteśmy tacy wyjątkowi?


Może tak być, choć naukowcy sugerują zdrowy sceptycyzm: wciąż nie dysponujemy zbyt wieloma naukowymi dowodami, że w świecie zwierząt istnieje coś, co można uznać za przejaw znanej nam kultury (patrz tekst „Trochę kultury”, s. 46). Być może to my antropomorfizujemy zwierzęta, podświadomie dążymy do tego, by rzeczom, stanom czy innym bytom nadawać cechy ludzkie.


Ten zeszyt kończy tekst ojca Stanisława Jaromiego. W eseju pt. „Czy w raju będą z nami zwierzęta” (s. 80) franciszkanin przytacza słowa księdza Jana Twardowskiego, zwanego „księdzem Janem od biedronki”: „Jeśli kogoś kochałem tu na ziemi, to trudno wyobrazić sobie niebo bez niego. A ile miłości niektórzy okazują swoim zwierzętom – kotom, psom, koniom”.


I do tego ojciec Jaromi dodaje taką myśl: „Są mocne podstawy, by uwierzyć, że dusza nie jest właściwa wyłącznie ludziom. Problem w tym, że konsekwencje takiego spojrzenia mogą wydawać się radykalne, jeśli bowiem uznamy, że obcując z przyrodą, nie mamy do czynienia z automatami czy workami skóry wypełnionymi jedynie masą kości i mięsa, jeśli uznamy, że cały świat stworzony jest do adoracji Boga, że potrzebna jest nam idea braterstwa kosmicznego, z każdym elementem stworzenia, to obraz świata radykalnie się zmienia. Zmieniają się też nasze wybory duchowe i moralne”.


Pamiętajmy o tym, gdy próbujemy porozumiewać się z naszymi „braćmi mniejszymi”. Kilka praktycznych porad jak sprawić, by taka komunikacja była skuteczna, znajdziecie na stronach 74-81.

Dariusz Ryń

środa, 18 listopad 2015 12:33

Spis treści

GDZIE ZACZYNA SIĘ CZŁOWIEK

Od śmiechu do uśmiechu - str. 6
Liczba zachowań, które dzielimy ze zwierzętami, jest naprawdę zdumiewająca – przekonuje Maciej Trojan.

Zwierzęce inspiracje - str. 16
Paweł Fortuna zachęca, byśmy uważnie przyglądali się zachowaniom zwierząt, gdyż może to być zajęcie równie pożyteczne, jak czytanie bestsellerowych poradników.

PRAWIE JAK LUDZIE


Proszę słonia, słoń taki podobny - str. 22
Odkryliśmy, że słonie zabijają krowy i generalnie ich nie lubią, choć te nie wyrządzają im żadnej krzywdy. O swoich badaniach opowiada Richard Byrne.

Przyszłość z lotu ptaka - str. 28
Zwierzęta mają pamięć, są również w stanie przewidywać przyszłość. Najnowsze odkrycia naukowców przybliżają James Thom, Nicola Clayton i Jon Simons.

Etyka na czterech łapach - str. 34
Czym jest i w jaki sposób przejawia się inteligencja moralna psów – wyjaśniają Marc Bekoff i Jessica Pierce.

Ile kosztuje monogamia - str. 38
Biologowie i chemicy nie pozostawiają złudzeń: monogamia w świecie zwierząt to mit – pisze Daria Grabda.

Mała muszka mocno śpi - str. 42.
Zwierzęta śpią prawie jak ludzie. Ale po co? Czym jest dla nich sen, co właściwie im daje? – zastanawia się Beth Azar.

Trochę kultury - str. 46
Czy zwierzęta tworzą kulturę? Czy naukowcy wiedzą coś na ten temat? Odpowiedzi szuka Rachel L. Kendal.

NIELUDZKIE BADANIA


Słynne eksperymenty i ich nieludzcy bohaterowie - str. 50
Karaluchy miały wielkie znaczenie dla zrozumienia zachowań ludzi występujących przed publicznością. O zaskakujących odkryciach opowiada Paweł Fortuna.

Wielkie nadzieje i rozczarowania - str. 56
Odnoszenie do ludzi wyników badań z udziałem zwierząt może być mylące – przestrzega Christina Wolf.

TE CO LECZĄ I WSPIERAJĄ


Zwierzaki na zdrowie - str. 60
Domowy zwierzak łagodzi stres, osładza samotność, chroni przed depresją. Zwierz jest dobry na zdrowie – przekonuje Deborah Wells.

JAK SIĘ DOGADAĆ?

Rzadka rasa - str. 70
Lea Winerman wyjaśnia, czym zajmują się behawioryści zwierzęcy, przedstawiciele nowego, obiecującego zawodu dla psychologów.

Praktyczne wskazówki -  str. 74
Jak wytresować psa, kota, konia, kanarka czy chomika


Co mówi o tobie twój zwierz - str. 76
Czy Twój pupil zdradza, kim jesteś?

NASI BRACIA MNIEJSI


Czy w raju będą z nami zwierzęta? - str. 80/82?
Są podstawy, by uwierzyć, że dusza nie jest właściwa wyłącznie ludziom. Konsekwencje takiego spojrzenia radykalnie zmieniają nasz obraz świata – uważa o. Stanisław Jaromi.