piątek, 27 listopad 2015 12:43

Małpi śmiech

Malpi smiech fot apple2499 Getty ImagesZdarzyło ci się wymuszać śmiech tylko po to, by nie zrobić komuś przykrości albo lepiej wypaść w oczach nowo poznanej osoby? Podobną taktykę stosują szympansy!

 

Dr Marina Davila-Ross z University of Portsmouth spędziła wiele miesięcy, nagrywając cztery kolonie szympansów (od 9 do 35 osobników), i uchwyciła 642 sytuacje, w których zwierzęta się śmiały. Większości tych sytuacji (82 proc.) towarzyszył spontaniczny śmiech przypominający zadyszkę (na przykład kiedy jeden szympans rzucił patykiem i zaskoczył innego, a ten uznał to za niezły żart). Rzadziej (w 18 proc. sytuacji) szympansy chichotały w odpowiedzi na śmiech współtowarzyszy. Spontaniczny śmiech trwał pięć razy dłużej niż chichot.

Dr Davila-Ross zastanawiała się, co małpy próbują zakomunikować w tej sposób. – Możliwe, że chichot w odpowiedzi na śmiech innego osobnika to komunikat typu „nadal bawi mnie to, co zrobiłeś” – tłumaczy. Jej zdaniem śmiech wydłuża zabawę, a zabawa jest bardzo ważna dla młodych osobników: – Służy wykształcaniu poznawczych i emocjonalnych umiejętności oraz tworzeniu więzi.

 

Co ciekawe, w nowo utworzonych koloniach szympansy używały chichotu dwa razy częściej niż w starych koloniach, w których osobniki dobrze się znały. – Małpy nie naśladują bezmyślnie innych zwierząt, ale używają ekspresji dla własnych celów – w tym wypadku do tworzenia więzi z nowymi osobnikami poprzez wydłużanie zabawy – mówi badaczka.

Oprac. (marga) na podstawie APA.org

Więcej o relacjach zwierząt i ludzi w najnowszej „Psychologii Dziś”.

reklama PD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot: apple2499/Getty Images