piątek, 18 grudzień 2015 09:42

Kocie charaktery

kotPrzedstawiamy opisy kocich charakterów - może rozpoznacie w nich swojego pupila. Podpowiadamy też, jak dogadać się ze swoim kociakiem.

1. Prywatny detektyw. Ten kot obserwuje ciebie i twoją rodzinę, tak że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Najlepiej gdy nikt nie przeszkadza mu w śledztwie. Jest tajemniczy i ilnie strzeże swoich sekretów.

2. Tajemniczy wielbiciel. Kot o takim charakterze bardzo trzeźwo myśli. Jeśli ma ochotę – zgodzi się na głaskanie i przytulanie. Może nawet pomruczeć za uchem. Częściej jednak ukrywa się ze swoimi uczuciami, wielbiąc cię z bezpiecznej odległości.

3. Rzep pełen miłości. Przytulanie, mruczenie i leżenie na twoich kolanach to jego ulubiony sposób spędzania czasu. Rzep najchętniej przykleiłby się do ciebie. Śpi z tobą, je i traci sens życia, gdy nie ma cię w zasięgu jego wzroku.

4. Władca. Chadza własnymi ścieżkami. Jest bardzo zajęty: wciąż sprawdza widok za oknem, szpera w szafach. Łaskawie spędzi z tobą trochę czasu – ale tylko wtedy, gdy obiad i kolacja będą o ustalonej godzinie.

5. Pomagier. Uwielbia twoje towarzystwo, jest strasznie ciekaw, co robisz i chętnie by ci w tym pomógł, ale nie pogardzi też odrobiną samotności. Nie musisz poświęcać mu całej uwagi, jednak będzie mu miło, gdy czasem podrapiesz go za uszkiem.

6. Osobisty asystent. Bez niego żadne twoje zadanie nie zostałoby wykonane. Kot asystent razem z tobą pisze na komputerowej klawiaturze, pazurkami zaznaczy najważniejsze fragmenty w gazecie czy książce, a gdy będziesz oglądać telewizję, przypomni, jak ważna jest wspólna zabawa.

7. Imprezowicz. Misją tego kota jest zabawa, najlepiej ekstremalna. Przecież nic tak nie bawi, jak przekraczanie granic – swoich i cierpliwości właściciela. Uwielbia bawić się z człowiekiem, ale zadowoli się też kłębkiem włóczki czy ziemniakiem. Dostarcza dużo uśmiechu swoimi wybrykami, akrobacjami czy szaleńczymi pościgami.

8. Przewodnik zespołu. Zawsze pierwszy, zawsze z przodu. Ten kot robi wszystko na dużą skalę. Uwielbia przy tym być w centrum zainteresowania.

Czy wśród tej żartobliwej kociej typologii rozpoznajesz typ swojego kota? Zastanów się, poznanie zwierzaka może pomóc w jego zrozumieniu i wytresowaniu. Tym bardziej, że wyuczenie określonych zachowań kota - to dość trudna misja. Bo koty to puchaci indywidualiści, chadzający własnymi drogami, niechętnie poddający się władzy właścicieli.

U kotów właściwie wszystko odbywa się przez praktyczne poznawanie otoczenia. Jeśli doświadczenie jest przyjemne, kot będzie próbował je powtórzyć. Dlatego mimo zakazów drapie meble. Jeśli jakieś zdarzenie będzie nieprzyjemne, to w przyszłości kot będzie go unikał. Gdy oparzy łapkę od rozgrzanej patelni, już nie spróbuje jej dotykać. Kluczem do udanej tresury kota jest zatem przekonanie go, że zachowania, których chcemy go nauczyć, są przyjemne i przydatne.

Oto kilka rad, które pomogą w wychowaniu kota.

1. Przestań stosować kary. Skoncentruj się na stworzeniu z kotem relacji opartej na interesującej i swawolnej zabawie. Czasami tylko to wystarczy, by stał się „grzeczny” – kot, który przestaje się nudzić, przestaje wyrządzać szkody. Zdarza się, że koty, które czują się opuszczone, przestają korzystać z kuwety. Gdy zaczniesz mu poświęcać uwagę, „kuwetowe” problemy mogą zniknąć w ciągu jednej nocy.

2. Skup się na nagrodach. Pokaż kotu zachowania, za które będziesz go nagradzać. Najskuteczniejszą metodą w tresurze kota jest właśnie nagradzanie – za pomocą np. przysmaków, pochwał czy poświęconej mu uwagi.

3. Stwórz kotu idealne środowisko. Jeśli nie chcesz, by kot drapał meble, stwórz mu miejsce, gdzie będzie mógł swobodnie rozwijać swoje instynkty. Być może ciekawy drapak okaże się bardziej pasjonujący niż komoda.

Oprac. dg na podst.www.aspca.org, foto: Anton Papulov/shutterstock.com

reklama PD