czwartek, 18 maj 2017 12:29

Tempo życia, które nas wyprzedza

Czy życie w takich miastach jak Warszawa da się pogodzić ze sprzątaniem własnego mieszkania, gotowaniem w nowocześnie urządzonej kuchni czy po prostu zwykłym spacerem w parku? Mamy tu szczególnie na myśli przypadek uczestniczenia w tzw. „wyścigu szczurów”, który utożsamiany jest z pracą w korporacji. Jeśli ktoś uważa, że to tylko 8 godzin dziennie, jest w błędzie. Młodzi ludzie chcąc się dorobić, chętnie zostają dłużej w biurze. Jeśli w danej firmie są ku temu korzystne warunki, trafiają się osoby niemal całkowicie rezygnujące z życia towarzyskiego w imię lepszych zarobków. Na odpoczynek lub imprezowanie zostaje weekend, który jest eksploatowany ponad miarę. Czy takie tempo i tryb życia jest dziś koniecznością w dużych miastach?

Czas na zmiany?

Konsekwencje takiego trybu życia mogą być wręcz tragiczne, więc polecamy zachowanie umiaru we wszelkich uciechach tego świata. Wszystko jest dla ludzi, ale nie wszystko przynosi korzyści i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zwykłe domowe obowiązki też są jakimś sposobem na odreagowanie stresów związanych z projektami, pojęciami typu deadline i wyrabianiem korporacyjnych norm. Być może czytając te słowa ktoś pomyśli, że jesteśmy oderwani od rzeczywistości, ale czasem warto odejść od schematów i trendów.

Nigdy nie jest za późno, by znaleźć nowy impuls który sprawi, że inaczej spojrzymy na codzienną rutynę. Zazwyczaj trudno o przełamanie, bo wydaje się, że nie ma innej drogi. Przyzwyczajenia mają to do siebie, że wręcz uzależniają, ale kiedy pokonasz je, oczy otwierają się szeroko. Nagle okazuje się, że da się odreagować zupełnie inaczej, niż praktykować weekendowy permanentny melanż. Czy należy zmieniać życie radykalnie? Popadanie w skrajności nie jest w naszym mniemaniu zjawiskiem pozytywnym. Mamy teraz modę na bycie fit. Diety wegetariańskie i wegańskie zyskują wielu sympatyków, podobnie jest z liczebnością list startowych maratonów i innych biegów. Aktywnym ludziom nie wystarczają nawet zwykłe zawody, więc startują w bardziej ekstremalnych, gdzie trzeba zmierzyć się z przeszkodami, tarzać się w błocie, czołgać się pod zasiekami czy kąpać w lodowatej wodzie. Nie mamy nic przeciwko, ale warto zachować odpowiednie proporcje.

Krok po kroku

Wcale nie trzeba momentalnie rezygnować z wszystkich przyjemności, wprowadzając nowe elementy stopniowo. Na dobry początek spacer lub rower. Ciekawym rozwiązaniem będzie też pomachanie mopem, szmatką i odkurzaczem. Świat daje tak wiele możliwości, więc korzystajmy. Nie da się zliczyć ile napisano mądrych i ciekawych książek. Wśród kinowej papki znajdziecie również wartościowe pozycje. Ileż można mówić, że nie da się inaczej? Zmiana zawsze musi wyjść od Ciebie.

Wracając jeszcze do korporacji i współczesnego stylu życia związanego z taką pracą, trzeba przyznać, że nie wszędzie da się zbijać fortuny na nadgodzinach. Część pracodawców woli nawet nieco mniejsze poświęcenie pracowników i nie tak wysokie koszty związane z wypłatami. Nieco słabszy zarobek pozwoli zyskać coś cenniejszego! Kiedy mamy więcej czasu dla siebie, chętniej posprzątamy warszawskie mieszkanie, zrobimy coś kreatywnego lub postawimy na aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że tempo życia, które nas przegania, jest prostą drogą donikąd.

Tekst powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/

MATERIAŁ PR