środa, 28 czerwiec 2017 12:32

Normalni ludzie w złym miejscu

Aktualne wydanie „Psychologii Dziś” poświęcone jest niezwykłym eksperymentom psychologicznym, które wpłynęły na współczesne myślenie o ludzkiej naturze, ale też kształtowały zmiany w zasadach etycznych prowadzenia badań naukowych.

Wiele z tych eksperymentów okazało się tak ważnych, a ich wyniki tak doniosłe, że wywarły wpływ na wiele dziedzin wiedzy o człowiek. W „Psychologii Dziś” przybliżamy badania m.in. Philpa Zimbardo, Stanleya Milgrama, Leona Festingera, Solomona Asha.
Dorota Krzemionka w artykule pt. „Zwykli okrutni ludzie” opisuje słynny eksperyment więzienny, który przeprowadzony został w 1971 roku przez prof. Philipa Zimbardo na terenie Stanford University. O konsekwencjach swoich badaniach w arcyciekawym wywiadzie dla nas mówi sam prof. Zimbardo: Każdy z nas ma trzy możliwe drogi życia. Pierwsza oznacza, że stajesz się sprawcą zła, poddajesz się siłom sytuacyjnym: anonimowości, dyfuzji odpowiedzialności, konformizmowi, chciwości – i robisz coś złego. Druga droga to brak działania. Wodzisz to, co się dzieje i nie robisz noc. Większość z nas czyni zło bezczynności. Trzecia droga to być bohaterem – podjąć działania, gdy większość jest bezczynna, i zrobić coś na rzecz innych.

PRZEJDŹ DO E-SKLEPU I ZAMÓW NUMER. MY PRZEŚLEMY CI GO ZA DARMO!