piątek, 21 styczeń 2011 10:30

Marketing w sieci szeptany

Kilka miesięcy temu znajomy poprosił mnie o pomoc. Dostał zlecenie od dużego zagranicznego koncernu farmaceutycznego na reklamowanie jednego z ich produktów. Nie była to jednak „zwykła” reklama, a marketing szeptany. Zgodziłem się, głównie z ciekawości.


O ile uważam, że ta „zwykła” reklama jest nieetyczna i polega głównie na wykorzystaniu mechanizmów psychologicznych, o których normalny człowiek nie ma nawet pojęcia, o tyle marketing szeptany bije wszelkie rekordy braku jakiejkolwiek etyki. W ramach pracy wyszukiwaliśmy fora internetowe i zakładaliśmy na nich po kilka kont fikcyjnych użytkowników, po czym w dyskretny sposób zachwalaliśmy produkt. Z tym, że formy, w jakich to się odbywało...


Po pierwsze, ta technika bazuje głównie na „naiwności” ludzi, którzy według badań wierzą w około 70 procent opinii o produktach polecanych przez innych internautów. Nikt nie spodziewa się, że ktoś będzie sam zadawał chwytliwie brzmiące pytanie, po czym z dwoma czy trzema innymi użytkownikami opowiadał o nim. Po drugie, w Internecie ludzie tak naprawdę nie wiedzą, z kim rozmawiają: można zatem udawać kobietę w ciąży czy nastolatkę.
piątek, 21 styczeń 2011 10:13

Mózg pod napięciem

Kiedyś budziły przerażenie, wydawały się dodatkową karą w chorobie psychicznej. Choć może nie wszyscy to wiedzą, elektrowstrząsy stosowane są do dziś. Na szczęście nie przysparzają cierpienia. Przeciwnie, przynoszą ulgę w najgłębszej depresji, gdy zawodzą wszystkie inne formy leczenia.


Elektrody na głowie pacjenta, jego twarz wykrzywiona strachem i bólem, trzask, trzask, trzask: kolejne elektrowstrząsy przeszywają unieruchomione skórzanymi pasami ciało... Te sceny z głośnego filmu Miloša Formana „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975) bez wątpienia wykreowały powszechne do dziś wyobrażenie o przebiegu terapii elektrowstrząsowej (ang. electroconvulsive therapy, ECT).
piątek, 21 styczeń 2011 10:01

IQ-tuning

Czy można – tak jak się to robi z silnikami samochodowymi – podrasować ludzki mózg? Sprawić, by dzięki niewielkim ingerencjom pracował szybciej, sprawniej i wydajniej? Naukowcy uważają, że tak. Na razie produkują nadinteligentne myszy.

10 lat temu neurobiolog Joe Tsien włożył brązową mysz do miednicy z mętną wodą. Gdy tylko wypuścił ją z rąk, popłynęła, robiąc duży łuk. Cały czas uważnie wpatrywała się w kolorowe przedmioty zawieszone tuż nad powierzchnią wody. Już po kilku sekundach znalazła ratunek na małej platformie, ukrytej tuż pod powierzchnią wody.
czwartek, 20 styczeń 2011 12:06

W piekle biura

To nie przypadek. W poniedziałki rano częściej niż w jakikolwiek inny dzień tygodnia dochodzi do zawałów i udarów mózgu. Co aż tak szkodliwego ma w sobie początek tygodnia? To pora, gdy ludzie szykują się do biur i firm...


Manuela H. niechętnie wraca do wydarzeń sprzed roku, gdy pracowała jako rzeczoznawca w banku. Każdego ranka przekraczała obrotowe drzwi frankfurckiego biurowca ze ściśniętym żołądkiem i nadzieją, że dziś uda się jej nie spotkać kierownika działu, i nie da mu kolejnego powodu do narzekań. W końcu nie wytrzymała, zgłosiła się do lekarza. Dostała zwolnienie. Teraz o jej napadach strachu przed pracą mówi już całe biuro.
czwartek, 20 styczeń 2011 11:33

Węże w garniturach

Pewni siebie i charyzmatyczni, a równocześnie zupełnie pozbawieni skrupułów i sumienia. Osoby z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości potrafią błyskawicznie piąć się po szczeblach kariery.


Frank od początku czuł, że David jest odpowiednią osobą na wolne stanowisko w jego dziale. Młody, elegancki, pewny siebie, prezentował się i wyrażał bardzo profesjonalnie. Wyczerpująco mówił o swoich osiągnięciach i licznych doświadczeniach, zdobytych mimo młodego wieku. Frank był pod wrażeniem charyzmy Davida i bez wahania dał mu posadę. Później gorzko tego żałował. Jak się okazało, David zmyślił wiele informacji na temat swoich kwalifikacji. Nie potrafił też współczuć, uczucie to było mu obce. Ba, Frank odniósł wrażenie, że ten facet w ogóle nie ma sumienia! Snując intrygi, David bezwzględnie torował sobie drogę w korporacyjnej dżungli. W końcu zajął stanowisko Franka.
czwartek, 20 styczeń 2011 11:17

Przewodnik po mózgu

Michael Madeja

Das kleine Buch vom Gehirn Reiseführer

in ein unbekanntes Land, Beck 2010

 

Das kleine Buch vom Gehirn... w przystępny sposób przedstawia budowę i funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Choć neuronauka należy dzisiaj do najprężniej rozwijających się dziedzin, większość z nas nie ma pojęcia, jak naprawdę działa mózg. I nie zmieniają tego kolejne popularnonaukowe książki zapełniające półki księgarń. Dlatego Michael Madeja wybrał inną drogę.

 

Napisał tę książkę z myślą o osobach, które chcą się zapoznać z aktualnym stanem wiedzy o mózgu oraz dla tych, którzy chcą krok po kroku zrozumieć jego funkcjonowanie. Dlatego też autor ilustruje swój wykład licznymi przykładami z codziennego życia, które pokazują, jak współpracują ze sobą nasza świadomość, zmysły i poszczególne obszary mózgu.

czwartek, 20 styczeń 2011 11:15

Jak działa pamięć?

Sergio Della Sala

Forgetting (Current Issues In Memory)

Psychology Press 2010

 

Aby zrozumieć, w jaki sposób działa pamięć, konieczne jest zrozumienie, jak i dlaczego zapominamy. Zapominanie to niezwykle ważna, a często zaniedbywana cecha pamięci. Sergio Della Sala omawia w tej książce różne aspekty zapominania w oparciu o psychologię eksperymentalną, psychologię poznawczą, neuropsychologię, nauki behawioralne, kliniczną neurologię czy modele obliczeniowe.

 

W pierwszym rozdziale przedstawia historię badań i teorie zapominania, z uwzględnieniem różnic między krótko- i długotrwałym zapominaniem, a także związkiem zapominania z wieloma mechanizmami zapamiętywania. W dalszej części poznajemy wyniki badań nad zapominaniem prowadzonych na zwierzętach, opartych na neuroobrazowaniu. Kolejne rozdziały zapoznają nas z aspektami patologicznymi zapominania u pacjentów z amnezją i epilepsją oraz osób, u których stwierdzono zapominanie psychogenne.

 

Jest to pierwsza interdyscyplinarna – jednak ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy psychologicznej – publikacja poświęcona zapominaniu. Z pewnością znajdzie czytelników wśród studentów psychologii i pokrewnych dziedzin.

 

czwartek, 20 styczeń 2011 11:13

Dlaczego się gubimy?

Paul Dudchenko

Why People Get Lost? The Psychology and Neuroscience of Spatial Cognition

Oxford University Press 2010

 

Każdy  z nas kiedyś się zgubił. Jak to się dzieje? Co ogranicza naszą zdolność odnajdywania drogi? Według Paula Dudchenki tracimy orientację co do własnego położenia w przestrzeni, ponieważ nasz mózgowy kompas przestaje działać prawidłowo.

 

Książka Why People Get Lost? The Psychology and Neuroscience of Spatial Cognition? daje nam przegląd wiedzy z zakresu psychologii i neurobiologii nawigacji i orientacji w przestrzeni. Autor przytacza zarówno klasyczne eksperymenty, w których badano zachowanie zwierząt w labiryncie, jak i współczesne badania dotyczące orientacji w przestrzeni oraz odnajdywania drogi zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Następnie wyjaśnia, które części mózgu odpowiadają za tworzenie map poznawczych oraz na czym polega działanie mózgowego kompasu.

 

czwartek, 20 styczeń 2011 11:10

Nieświadomi własnych braków

George P. Prigatano (red.)

The Study of Anosognosia

Oxford University Press, New York 2010

 

W ostatnich 20 latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie tematyką zaburzeń świadomości u osób z uszkodzeniem mózgu. Prowadzone są na ten temat liczne badania empiryczne, które przyczyniają się do opracowywania różnorodnych teorii pozwalających lepiej zrozumieć naturę ludzkiej świadomości. Dzięki nim dowiadujemy się także, w jaki sposób uszkodzenie mózgu może wpływać na subiektywną ocenę powstałych w jego wyniku dysfunkcji neurologicznych i/lub neuropsychologicznych.

 

W opublikowanej w kwietniu tego roku książce, której redakcji naukowej podjął się światowej sławy badacz zaburzeń świadomości George Prigatano, czytelnik zainteresowany tematyką anozognozji odnajdzie przegląd teorii i wyników wszystkich najważniejszych badań tego zjawiska.

czwartek, 20 styczeń 2011 11:09

Sekrety reklamy

Bob M. Fennis i Wolfgang Stroebe

The Psychology of Advertising

Psychology Press 2010

 

Reklama to ogromna i wszechobecna siła. Dzięki niej dowiadujemy się, jakie towary i usługi pojawiają się na rynku, jednak często zmusza nas do zakupów, których sobie nie życzymy, a niekiedy kupujemy wręcz niepotrzebne nam rzeczy. Reklama skłania do działań charytatywnych, zachęca do głosowania na polityków i zmiany stylu życia.

 

Czasami jej wpływ jest subtelny i niewidoczny, ale niekiedy reklama bywa nachalna i trudna do przeoczenia. Fennis i Stroebe przedstawiają psychologię reklamy z punktu widzenia zachowań konsumenckich i psychologii społecznej. Zastanawiają się, jak reklama wpływa na zachowania kupujących, co jest źródłem tego wpływu, jakie procesy psychologiczne są za to odpowiedzialne i w jaki sposób konsument racjonalizuje przekaz zawarty w reklamie. To tylko niektóre pytania stawiane przez autorów, na które odpowiedź znajdziemy w The Psychology of Advertising.

Strona 1 z 2