czwartek, 20 styczeń 2011 11:09

Sekrety reklamy

Bob M. Fennis i Wolfgang Stroebe

The Psychology of Advertising

Psychology Press 2010

 

Reklama to ogromna i wszechobecna siła. Dzięki niej dowiadujemy się, jakie towary i usługi pojawiają się na rynku, jednak często zmusza nas do zakupów, których sobie nie życzymy, a niekiedy kupujemy wręcz niepotrzebne nam rzeczy. Reklama skłania do działań charytatywnych, zachęca do głosowania na polityków i zmiany stylu życia.

 

Czasami jej wpływ jest subtelny i niewidoczny, ale niekiedy reklama bywa nachalna i trudna do przeoczenia. Fennis i Stroebe przedstawiają psychologię reklamy z punktu widzenia zachowań konsumenckich i psychologii społecznej. Zastanawiają się, jak reklama wpływa na zachowania kupujących, co jest źródłem tego wpływu, jakie procesy psychologiczne są za to odpowiedzialne i w jaki sposób konsument racjonalizuje przekaz zawarty w reklamie. To tylko niektóre pytania stawiane przez autorów, na które odpowiedź znajdziemy w The Psychology of Advertising.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem – nie ma tu trudnych dla laika, bardzo specjalistycznych terminów i zwrotów. Dodatkowym ułatwieniem jest słowniczek z pojęciami najczęściej używanymi w psychologii reklamy.

 

The Psychology of Advertising może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy nie tylko dla studentów, ale także dla naukowców zajmujących się tą tematyką. Z pewnością zainteresuje także osoby profesjonalnie zajmujące się reklamą, public relations czy marketingiem politycznym.