czwartek, 20 styczeń 2011 11:15

Jak działa pamięć?

Sergio Della Sala

Forgetting (Current Issues In Memory)

Psychology Press 2010

 

Aby zrozumieć, w jaki sposób działa pamięć, konieczne jest zrozumienie, jak i dlaczego zapominamy. Zapominanie to niezwykle ważna, a często zaniedbywana cecha pamięci. Sergio Della Sala omawia w tej książce różne aspekty zapominania w oparciu o psychologię eksperymentalną, psychologię poznawczą, neuropsychologię, nauki behawioralne, kliniczną neurologię czy modele obliczeniowe.

 

W pierwszym rozdziale przedstawia historię badań i teorie zapominania, z uwzględnieniem różnic między krótko- i długotrwałym zapominaniem, a także związkiem zapominania z wieloma mechanizmami zapamiętywania. W dalszej części poznajemy wyniki badań nad zapominaniem prowadzonych na zwierzętach, opartych na neuroobrazowaniu. Kolejne rozdziały zapoznają nas z aspektami patologicznymi zapominania u pacjentów z amnezją i epilepsją oraz osób, u których stwierdzono zapominanie psychogenne.

 

Jest to pierwsza interdyscyplinarna – jednak ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy psychologicznej – publikacja poświęcona zapominaniu. Z pewnością znajdzie czytelników wśród studentów psychologii i pokrewnych dziedzin.