czwartek, 20 styczeń 2011 11:17

Przewodnik po mózgu

Michael Madeja

Das kleine Buch vom Gehirn Reiseführer

in ein unbekanntes Land, Beck 2010

 

Das kleine Buch vom Gehirn... w przystępny sposób przedstawia budowę i funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Choć neuronauka należy dzisiaj do najprężniej rozwijających się dziedzin, większość z nas nie ma pojęcia, jak naprawdę działa mózg. I nie zmieniają tego kolejne popularnonaukowe książki zapełniające półki księgarń. Dlatego Michael Madeja wybrał inną drogę.

 

Napisał tę książkę z myślą o osobach, które chcą się zapoznać z aktualnym stanem wiedzy o mózgu oraz dla tych, którzy chcą krok po kroku zrozumieć jego funkcjonowanie. Dlatego też autor ilustruje swój wykład licznymi przykładami z codziennego życia, które pokazują, jak współpracują ze sobą nasza świadomość, zmysły i poszczególne obszary mózgu.

Z tego powodu książkę tę można polecić zarówno żądnym wiedzy laikom, jak i studentom psychologii.

 

– Jestem pod wielkim wrażeniem, że można przedstawić wyniki badań nad mózgiem w tak fachowy i równocześnie prosty sposób – komplementuje książkę prof. Eric Kandel, amerykański neurobiolog, laureat Nagrody Nobla z 2000 roku w dziedzinie medycyny za poznanie mechanizmów funkcjonowania mózgu.

 

Prof. Michael Madeja wykłada medycynę na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie. Jest również dyrektorem Gemeinnützigen Hertie-Stiftung – nowoczesnego centrum badań nad stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona oraz Alzheimera.