wtorek, 08 listopad 2011 13:55

Szczupłość w genach


Naukowcy odkryli genetyczne podłoże szczupłości. Odpowiadają za nią mechanizmy odwrotne do tych, które powodują otyłość.

 

 

Człowiek posiada dwie kopie każdego chromosomu – po jednym od każdego z rodziców, a więc i po dwie kopie każdego genu. Czasami jednak fragmenty chromosomów mogą zostać podwojone, może ich też brakować, co w efekcie zaburza liczbę genów.

 

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. Philippe'a Froguela z Imperial College London, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature”, pokazały, że ludzie ze zwiększoną liczbą kopii niektórych genów mają skłonności do skrajnej szczupłości. U jednej na 2000 osób część chromosomu 16 jest podwojona, co powoduje wzrost prawdopodobieństwa niedowagi (BMI poniżej 18,5).

czwartek, 03 listopad 2011 09:30

Pamięć niemowląt

Do tej pory badacze uważali, że do drugiego roku życia dzieci nie rozumieją, że przedmiot wciąż istnieje, gdy się go schowa (tzw. stałość obiektu). Badania opublikowane w magazynie „Psychological Science” sugerują jednak, że dziecko wcale nie zapomina o przedmiocie, który widziało.

Melissa Kibbe z Johns Hopkins University i Alan Leslie z Rutgers Univeristy pokazywali sześciomiesięcznym dzieciom krążek i trójkąt. Następnie chowali obydwa obiekty, jeden po drugim za małą kurtyną. Następnie podnoszono kurtynę, za którą powinien się znajdować pierwszy z ukrytych przedmiotów. Czasami faktycznie się tam znajdował, czasem jednak był to drugi obiekt, a czasem nie było nic. Długość wpatrywania się dzieci w całą scenę psychologowie przyjęli za miarę zdziwienia.
poniedziałek, 24 październik 2011 13:59

Języki kontra alzheimer

Znajomość języków obcych opóźnia wystąpienie pierwszych objawów choroby Alzheimera nawet o pięć lat. Z badań naukowców wynika, że u osób, które posługują się więcej niż jednym językiem, pierwsze objawy alzheimera występują później niż u osób władających tylko językiem ojczystym.

Neurobiolog Tom Schweizer przeprowadził badanie z użyciem tomografu komputerowego (CT).  Objęło ono pacjentów z potwierdzonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera, których charakteryzował podobny poziom wykształcenia i zdolności poznawczych. Połowa z nich płynnie posługiwała się językiem obcym, pozostali natomiast mówili tylko w języku ojczystym. Obie grupy osiągnęły podobne wyniki w zadaniach mierzących funkcje poznawcze. Okazało się jednak, że w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby Alzheimera osoby dwujęzyczne wykazywały dwa razy większą atrofię mózgu w obszarach atakowanych przez chorobę niż osoby jednojęzyczne. Oznacza to, że choroba ujawniła się znacznie później, a osoby te dłużej zachowywały sprawność.

Schweizer tłumaczy, że mózg osoby dwujęzycznej nieustannie przełącza się pomiędzy językami, dlatego jest lepiej przygotowany do kompensacji traconych zdolności, kiedy osoba zaczyna chorować. Autor badań zaznacza jednak, że znajomość języków obcych nie chroni przed chorobą.

źródło: stmichaelshospital.com
wtorek, 18 październik 2011 07:31

Kim jestem? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallJeśli marzycie o karierze psychologa, jesteście psychologami lub psychologia to Wasze hobby  – mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, kim jest osoba, o której piszemy.


Raz w miesiącu na naszej stronie www znajdziecie krótką informację na temat znanego psychologa. Będzie to opis eksperymentu, fakt z biografii albo inny charakterystyczny szczegół, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs.

Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosujemy 5 i nagrodzimy książkami.

piątek, 14 październik 2011 09:13

Toksyczny związek

Kiedy depresja spotka się z chorobą serca, powinien się włączyć system alarmowy. Ryzyko śmierci wzrasta wtedy pięciokrotnie!

Lekarze od dawna podejrzewali, że depresja pogłębia dolegliwości sercowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że ich kombinacja jest bardziej niebezpieczna niż wcześniej przypuszczano. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Heart” pokazało, że w przypadku osób cierpiących zarówno na depresję, jak i chorobę serca ryzyko śmierci jest prawie pięć razy większe niż u zdrowych ludzi w tym samym wieku.

Autorzy badania ocenili stan zdrowia sześciu tysięcy osób. Zastosowali modele statystyczne, które pozwoliły im sprawdzić, jakie znaczenie dla kondycji badanych mają inne czynniki, np. wiek lub zażywanie leków. Co ciekawe, choroba serca okazała się stosunkowo mało znaczącym czynnikiem ryzyka zgonu, ale tylko wtedy, gdy występowała sama. Natomiast jeśli dołączała do niej depresja – kombinacja stawała się śmiertelna. – Ten rezultat niepokoi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że depresja często towarzyszy chorobom serca – mówi Martica Hall, psycholog z University of Pittsburgh, współautorka badania.
piątek, 26 sierpień 2011 13:37

Psychologia Dziś - ankietaDrodzy Czytelnicy „Psychologii Dziś”,
Dziękujemy wszystkim, którzy wypełnili ankietę dotyczącą kwartalnika „Psychologia Dziś”. Udzielone przez Was informacje są niezwykle cenne i posłużą do ulepszenia pisma.Lista osób, które za udział w ankiecie otrzymują książki:
 1. Monika Lieban
 2. Anna Seweryn
 3. Bożena Lidochowska
 4. Jolanta Smolińska
 5. Izabela Meyer-Zygmunt
 6. Barbara Jurczyk
 7. Laura Orwat
 8. Joanna Marzec
 9. Urszula Owczarska
10. Piotr Kurek

Gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.


piątek, 26 sierpień 2011 07:12

Uszy mają oczy

Nie zawsze trzeba słyszeć, by usłyszeć. Badania nad efektem McGurka pokazują, że czasem wystarczy widzieć.

Gdy idziemy ulicą, z każdej strony dobiegają przeróżne dźwięki. Słyszymy odgłosy samochodów, samolotów, rozmowy ludzi, śpiew ptaków czy szczekanie psa. Widzimy otaczający nas świat, zachwycamy się pięknem wiosny, patrzymy na znajomych. Obrazy i dźwięki otoczenia stanowią wspaniałe źródło informacji o świecie. Nieustannie łączymy ze sobą informacje wzrokowe i słuchowe. Nie musimy się wcale nad tym zastanawiać.

Odbiór danych słuchowych i wzrokowych nie przebiega w formie dwóch całkowicie oddzielnych procesów. Odbywa się jednocześ­nie. Na przykład, rozmawiając z kolegą, widzimy ruchy jego ust i w tym samym czasie słyszymy dźwięki, które wypowiada.

Umiejętność łączenia informacji słuchowej i wzrokowej pojawia się bardzo wcześnie w trakcie rozwoju. Badania Lorraine Bahrick z Florida International University i jej współpracowników pokazały, że już niemowlęta potrafią dopasować głosy do twarzy dzieci lub dorosłych. Badacze wykorzystali w przeprowadzonym eksperymencie zarówno bodźce wzrokowe, jak i słuchowe.

piątek, 12 sierpień 2011 12:52

Leki na schizofrenię

Neuropsychiatria i neuropsychologia Poznań, 24–25.11.2011

Prof. Wolfgang Fleischhacker, przewodniczący European Group for The Research of Schizophrenia, będzie gościem specjalnym poznańskiej konferencji poświęconej zagadnieniom z obszaru neuropsychologii i neuropsychiatrii. Wygłosi wykład pt. „Farmakologiczne leczenie schizofrenii”. W konferencji wezmą udział również wybitni polscy specjaliści, m.in.: prof. Anna Grabowska (Lateralizacja mózgowa), prof. Andrzej Kiejna (Epidemiologia zaburzeń psychicznych), prof. Włodzimierz Oniszczenko (Genetyka osobowości), prof. Janusz Rybakowski (Patologia układu glutaminergicznego w chorobach psychicznych), prof. Jerzy Vetulani (Czynniki genetyczne w kształtowaniu postaw politycznych). 
piątek, 12 sierpień 2011 12:48

Łódź pełna neurobadaczy

10th International Congress of the Polish Neuroscience Society Łódź, 21–24.09.2011 

Mechanizmy związane z utratą świadomości, rola jonów wapnia w rozwoju choroby Alzheimera, mózgowe podłoże procesów uczenia się i pamięci, terapia choroby Parkinsona – to tylko niektóre z wielu tematów, jakie zostaną poruszone podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. Istniejące od 1991 roku PTBUN co dwa lata organizuje kongres, który stanowi forum dla neurobiologów zgłębiających molekularne, strukturalne i funkcjonalne aspekty systemu nerwowego.
piątek, 12 sierpień 2011 12:44

Mózg lepszy od zmywarki

Chris Frith 
Od mózgu do umysłu.Jak powstaje nasz wewnętrzny świat, Tłum. Anna i Marek Binder Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2011

„Wewnątrz mojej głowy znajduje się niezwykłe urządzenie, które wyręcza mnie w codziennych obowiązkach. Jest jeszcze lepsze od zmywarki do naczyń czy kalkulatora, bo uwalnia mnie od żmudnej konieczności ciągłego rozpoznawania otaczających mnie przedmiotów, a nawet od potrzeby nieustannego kontrolowania własnych ruchów. To mój mózg.

Dzięki niemu mogę skoncentrować się na sprawach naprawdę istotnych: nawiązywaniu nowych przyjaźni i wymianie myśli. Rzecz jasna, mózg nie tylko oszczędza mi uciążliwej pracy. Tworzy «ja», które zostaje umieszczone w świecie społecznym. Sprawia, że mogę dzielić się życiem umysłowym z przyjaciółmi, dzięki czemu razem mamy szansę stworzyć coś, do czego nie byłoby zdolne żadne z nas z osobna. Niniejsza książka wyjaśnia, jak mózg dokonuje tych magicznych sztuczek” – pisze Frith w przedmowie swojej książki.  W fascynujący sposób przedstawia w niej pracę mózgu i procesy przetwarzania docierających do niego informacji.
Strona 1 z 2