piątek, 12 sierpień 2011 12:44

Mózg lepszy od zmywarki

Chris Frith 
Od mózgu do umysłu.Jak powstaje nasz wewnętrzny świat, Tłum. Anna i Marek Binder Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2011

„Wewnątrz mojej głowy znajduje się niezwykłe urządzenie, które wyręcza mnie w codziennych obowiązkach. Jest jeszcze lepsze od zmywarki do naczyń czy kalkulatora, bo uwalnia mnie od żmudnej konieczności ciągłego rozpoznawania otaczających mnie przedmiotów, a nawet od potrzeby nieustannego kontrolowania własnych ruchów. To mój mózg.

Dzięki niemu mogę skoncentrować się na sprawach naprawdę istotnych: nawiązywaniu nowych przyjaźni i wymianie myśli. Rzecz jasna, mózg nie tylko oszczędza mi uciążliwej pracy. Tworzy «ja», które zostaje umieszczone w świecie społecznym. Sprawia, że mogę dzielić się życiem umysłowym z przyjaciółmi, dzięki czemu razem mamy szansę stworzyć coś, do czego nie byłoby zdolne żadne z nas z osobna. Niniejsza książka wyjaśnia, jak mózg dokonuje tych magicznych sztuczek” – pisze Frith w przedmowie swojej książki.  W fascynujący sposób przedstawia w niej pracę mózgu i procesy przetwarzania docierających do niego informacji.

Dzięki technikom neuroobrazowania, w których specjalizuje się Chris Frith, można bliżej przyjrzeć się złożonym procesom psychicznym, percepcji, wyborom, pamięci, emocjom. Autor książki od wielu lat bada wyższe funkcje poznawcze za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Analizuje m.in., jakie mechanizmy neuronalne prowadzą do powstawania halucynacji bądź urojeń charakterystycznych np. dla schizofrenii. Od mózgu do umysłu może być cennym źródłem informacji dla studentów i badaczy takich dziedzin, jak: psychologia poznawcza, neurobiologia, a także filozofia, informatyka i teoria poznania.