wtorek, 18 październik 2011 07:31

Kim jestem? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallJeśli marzycie o karierze psychologa, jesteście psychologami lub psychologia to Wasze hobby  – mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, kim jest osoba, o której piszemy.


Raz w miesiącu na naszej stronie www znajdziecie krótką informację na temat znanego psychologa. Będzie to opis eksperymentu, fakt z biografii albo inny charakterystyczny szczegół, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs.

Spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosujemy 5 i nagrodzimy książkami.

 Oto zagadka na październik:

Pewien badacz postanowił sprawdzić, w jaki sposób dzieci spostrzegają mowę. W tym celu „nakładał” na siebie różne sylaby, na przykład usta poruszały się tak, jakby wypowiadały inną sylabę niż ta, którą słyszało dziecko. Po takiej prezentacji pytał dzieci, co usłyszały.

Mali uczestnicy byli testowani w dwóch sytuacjach. W pierwszej widzieli twarz spikera i – patrząc na niego – mieli określić, co powiedział. W drugiej sytuacji tylko go słuchali, nie widząc twarzy. Wyniki eksperymentu okazały się bardzo zaskakujące. Kiedy usta spikera poruszały się tak, jakby wypowiadały sylabę ga, a jednocześnie w głośnikach rozlegała się sylaba ba, dzieci na pytanie: „co usłyszałeś?”, odpowiadały... da. Kiedy natomiast miały zamknięte oczy, czyli nie widziały twarzy osoby mówiącej, tylko słuchały jej głosu – to wcześniej słyszana sylaba da zamieniała się w sylabę ba.

 Badacz doszedł do wniosku, że kiedy jednocześnie odbieramy informację słuchową i wzrokową, które są ze sobą sprzeczne, nasz system rozpoznawania mowy stara się rozwiązać konflikt, „sklejając” otrzymane informacje w spójną całość.

 Zjawisko nazwano nazwiskiem tego badacza.

 Na odpowiedzi czekamy do końca października.

ROZWIĄZANIE KONKURSU

Prawidłowa odpowiedź to Harry McGurk.

Nagrody książkowe otrzymują:

1. epyziolek

2. Daria Bęcek

3. Klaudia Michałek

4. Patrycja Kampka

5. gosiapat

Gratulacje! Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo.