poniedziałek, 24 październik 2011 13:59

Języki kontra alzheimer

Znajomość języków obcych opóźnia wystąpienie pierwszych objawów choroby Alzheimera nawet o pięć lat. Z badań naukowców wynika, że u osób, które posługują się więcej niż jednym językiem, pierwsze objawy alzheimera występują później niż u osób władających tylko językiem ojczystym.

Neurobiolog Tom Schweizer przeprowadził badanie z użyciem tomografu komputerowego (CT).  Objęło ono pacjentów z potwierdzonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera, których charakteryzował podobny poziom wykształcenia i zdolności poznawczych. Połowa z nich płynnie posługiwała się językiem obcym, pozostali natomiast mówili tylko w języku ojczystym. Obie grupy osiągnęły podobne wyniki w zadaniach mierzących funkcje poznawcze. Okazało się jednak, że w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby Alzheimera osoby dwujęzyczne wykazywały dwa razy większą atrofię mózgu w obszarach atakowanych przez chorobę niż osoby jednojęzyczne. Oznacza to, że choroba ujawniła się znacznie później, a osoby te dłużej zachowywały sprawność.

Schweizer tłumaczy, że mózg osoby dwujęzycznej nieustannie przełącza się pomiędzy językami, dlatego jest lepiej przygotowany do kompensacji traconych zdolności, kiedy osoba zaczyna chorować. Autor badań zaznacza jednak, że znajomość języków obcych nie chroni przed chorobą.

źródło: stmichaelshospital.com