czwartek, 03 listopad 2011 09:30

Pamięć niemowląt

Do tej pory badacze uważali, że do drugiego roku życia dzieci nie rozumieją, że przedmiot wciąż istnieje, gdy się go schowa (tzw. stałość obiektu). Badania opublikowane w magazynie „Psychological Science” sugerują jednak, że dziecko wcale nie zapomina o przedmiocie, który widziało.

Melissa Kibbe z Johns Hopkins University i Alan Leslie z Rutgers Univeristy pokazywali sześciomiesięcznym dzieciom krążek i trójkąt. Następnie chowali obydwa obiekty, jeden po drugim za małą kurtyną. Następnie podnoszono kurtynę, za którą powinien się znajdować pierwszy z ukrytych przedmiotów. Czasami faktycznie się tam znajdował, czasem jednak był to drugi obiekt, a czasem nie było nic. Długość wpatrywania się dzieci w całą scenę psychologowie przyjęli za miarę zdziwienia.

Dzieci nie były bardzo zdziwione, jeśli dostrzegły przedmiot inny niż ten, który wcześniej został ukryty w danym miejscu. Ich uwagę przykuwało natomiast zniknięcie przedmiotu. Jak wyjaśniają badacze, nawet jeśli niemowlęta nie zapamiętały kształtu, wiedziały, że schowany przedmiot powinien dalej istnieć. Zapamiętywały przedmiot bez jego konkretnych cech. Powyższy eksperyment pomaga zrozumieć, jak dziecięcy mózg przetwarza informację. Mózg posiada mechanizm, który działa jak „wskaźnik” – umysłowy palec, który wskazuje przedmiot. Taki palec może wskazać przedmiot, ale nie może wskazać jego cech szczegółowych.

źródło: psychologicalscience.org