czwartek, 17 listopad 2016 13:00

Jesteś silną, pewną siebie kobietą – czy wiesz, że samoobrona zaczyna się już w głowie?

Sitcomy pokazują rzeczywistość w krzywym zwierciadle, ale jego bohaterowie mają całkiem ludzkie, nieodrealnione bolączki. „Nie musisz palić. Papierosy Cię nie kontrolują. Jesteś silną, pewną siebie kobietą" – to fragment hipnotyzującego nagrania z kasety, którą wręczyła Rachel Chandlerowi w jednym z odcinków kultowego serialu „Przyjaciele" („Friends").

Niestety Rachel nie wiedziała, że to kaseta nagrana z myślą o kobietach tkwiących w nikotynowym nałogu. Przyjaciel włączył sobie kasetę do snu... i czy stał się silną, pewną siebie kobietą?

Słuchanie kaset hipnotyzujących, nawet nagrań relaksacyjnych z szumem morza czy śpiewem ptaków, to jedna z metod autohipnozy, która pomaga nie tylko się odprężyć czy zrelaksować, ale także zwiększyć pewność siebie, uwierzyć w swoją siłę i możliwości, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Na stronie Polskiej Akademii Rozwoju Osobistego możemy przeczytać, że nagrania relaksacyjne mogą wspierać także walkę z fobiami, odchudzanie się czy rozwijać zdolności personalne.

Oczywiście nie możemy oczekiwać, że już po jednym seansie pozbędziemy się naszych lęków, które zostaną starte łatwo gąbką jak napisy kredą z tablicy. Trening wymaga regularności i powinien być powtarzany.

Pewność siebie można trenować nie tylko poprzez słuchanie motywujących kaset, czytanie poradników i wykonywanie zalecanych w nich ćwiczeń, a także regularną pracę nad innymi metodami autohipnozy.

Treningi asertywności i pewności siebie oferują także... kursy samoobrony WenDo, czyli samoobrony psychicznej. 

Samoobrona kobiecą drogą

Nazwa WenDo powstała z angielskiego słowa women (kobiety) i japońskiego do (droga), oznacza więc Drogę Kobiet. Podstawą WenDo jest asertywność – obrona psychiczna przydaje się nie tylko w obronie fizycznej, ale także w życiu codziennym, kiedy kobiety spotykają się z seksistowskimi zaczepkami na ulicy, dyskryminacją w pracy, złośliwymi uwagami skrytymi pod pozorami serdeczności czy kulą się w sobie, wracając samotnie po zmroku do domu.

Kursy samoobrony WenDo uczą nie tylko, jak nie dopuszczać do sytuacji zagrożenia i jak sobie radzić, kiedy już nie ma drogi wyjścia, ale przede wszystkim pomagają wydobyć uczestniczkom pewność siebie, uczą stanowczego wyrażania swojego zdania i właściwego komunikowania emocji.

Dzięki kształceniu tzw. kompetencji miękkich w warsztatach mogą uczestniczyć nawet kilkuletnie dziewczynki, jak i seniorki.

Bez pewnej postawy nie ma samoobrony

- Treningi asertywności są też elementem tradycyjnych kursów samoobrony, skupiających się na umiejętnościach fizycznych i treningu kondycji. W momencie zagrożenia w naszym organizmie wydziela się hormon strachu, czyli adrenalina, który może sprawić, że kobieta będzie wręcz sparaliżowana strachem. Wtedy na nic się zda ukryty w kieszeni gaz pieprzowy, chęć wezwania głośno pomocy czy kształcone odruchy obronne. Ruchy będą spowolnione, a w momencie zagrożenia liczy się każda sekunda – tłumaczy Monika Święcka z http://www.samoobronadlakobiet.edu.pl/. - Negatywne myśli jak Ze mną już koniec czy Jestem bez szans mogą sprawić, że kobieta po prostu straci głowę, wpadnie w panikę i pod wpływem stresu nie poradzi sobie z napastnikiem, nawet jeżeli wcześniej chwyty obezwładniające miała w jednym palcu – dodaje Monika.

Może powiedzenie, że szara myszka wychodzi z kursu WenDo jak waleczny lew byłoby przesadą, ale faktem jest – jak np. możemy przeczytać w wypowiedzi Pani Jolanty Gawędy z Feminoteki w artykule o WenDo na blogu Spy Shop – że po zakończeniu kursu uczestniczki mają pozytywne wrażenia. Odkrywają, że wcale nie są bezbronne, jak się im wmawia. Mają świadomość własnych granic i nie stawiają się z góry na przegranej pozycji.

O ile regularne słuchanie w domowym zaciszu motywujących nagrań i ćwiczenie od podstaw autohipnozy w celu poprawienia swojej pewności siebie może mieć na nas duży, pozytywny wpływ, o tyle na kursach samoobrony WenDo spotykają się kobiety z podobnymi problemami – a nam lepiej może się pracować ze wsparciem dążącym do tego samego celu, czyli wzmocnienia w sobie pewności siebie i poczucia siły.

***

MATERIAŁ PR