wtorek, 10 styczeń 2017 13:43

Rozliczajmy pity bezstresowo

Płacenie podatków i rozliczanie deklaracji podatkowych nikomu nie sprawia przyjemności. Łatwo pogubić się w zawiłościach i niejednoznaczności przepisów podatkowych. Jakich zasad należy przestrzegać, aby uniknąć pomyłek, problemów i związanego z tym stresu?

Rozlicz pit terminowo

Przestrzeganie zasady rozliczenia pit w terminie uchroni nas przed płaceniem grzywny za opóźnienie. Dlatego nie zostawiajmy  rozliczenia pit na ostatnią chwilę. Przed upływem terminu złożenia deklaracji  w urzędach skarbowych są kolejki, a serwery są przeciążone. System e-Deklaracje może działać dużo wolniej z powodów technicznych.  My z kolei możemy pomylić się przy wpisywaniu danych i wniesienie poprawki zajmie nam trochę czasu.
Zdaniem specjalisty z portalu pitax.pl/pit-37/ nie będziemy narażeni na stres, gdy rozliczymy się w terminie, który pozwoli nam na spokojne pokonanie wszystkich przeszkód. Dodatkowo, jeśli z rozliczenia wynika nadpłata, wcześniej otrzymamy zwrot podatku.

Terminy obowiązujące do rozliczeń pit 2017 (zeznanie za rok podatkowy 2016):
do 31 stycznia 2017 roku:
    •    PIT 16A - przedsiębiorcy rozliczający kartę podatkową
    •    PIT 19A - osoby duchowne,
    •    PIT 28  - ryczałtowcy (osoby rozliczające podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)
do 2 maja 2017 roku:
    •    PIT 36 - przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
    •    PIT 36L - przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego,
    •    PIT 37 - podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie za pośrednictwem płatników (pracownicy, emeryci, renciści, zleceniobiorcy),
    •    PIT 38 - osoby uzyskujące zyski z giełdy i inne kapitałowe,
    •    PIT 39 - podatnicy, którzy uzyskali dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości.  
Dochować terminu warto nawet wtedy, gdy nie jesteśmy pewni poprawności (np. kompletności) zeznania. Po wyjaśnieniu wątpliwości możemy złożyć korektę. Ale w takim przypadku unikniemy stresu z powodu zagrożenia grzywną za spóźnione rozliczenie pit.

Jeśli się spóźnimy, złóżmy “czynny żal”
Jeżeli nie uda nam się złożyć deklaracji rocznej w terminie, możemy uniknąć grzywny składając jednocześnie “czynny żal.”
Czynny żal to pismo lub wyjaśnienie ustne do protokołu z przyznaniem się do popełnienia czynu zabronionego i podaniem okoliczności. Aby czynny żal był skuteczny należy:
    •    złożyć zaległą  deklarację pit zanim urząd podejmie czynności służbowe np. kontrolę,
    •    uregulować  w całości podatek i odsetki za zwłokę, jeśli wystąpiła niedopłata.

Rozliczmy pit z programem
Formularze podatkowe możemy wypełniać odręcznie lub korzystając z programu PIT.  Rozliczenie pit przez internet  pomoże uniknąć pomyłek i błędów.
Programy PIT sprawdzają poprawność deklaracji podatkowych, dlatego ryzyko błędu jest naprawdę znikome. Narzędzia dostępne dla podatników pomagają wypełnić formularze po podaniu przez nas danych, wyliczyć podatek, odliczyć przysługujące nam ulgi zgodnie z obowiązującymi limitami. Programy mają wbudowane kalkulatory, które wyręczają nas w wykonywaniu obliczeń, uwzględniają wszelkie wskaźniki, zaokrąglają prawidłowo kwoty, nie musimy martwić się o pomyłki. Rozliczenie pit 2017 z programem  pozwoli zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale też nerwów i stresu..

Portale podatkowe i infolinia Krajowej Informacji Podatkowej
Oprócz programów pit portale podatkowe udostępniają przepisy podatkowe, ich interpretacje, instrukcje wypełniania pit itp.
W przypadku niepewności w jakiejkolwiek kwestii związanej z podatkami, możemy sięgnąć do wiedzy, która dostępna jest na portalach podatkowych i szukać tam odpowiedzi na nasze pytania.
Pomocna może być też połączenie z infolinią Krajowej Informacji Podatkowej, gdzie można uzyskać wsparcie w sprawach technicznych przy składaniu zeznań  online oraz informacje dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego.
Infolinia KIP czynna jest w okresie rozliczeń podatkowych w dni robocze. Godziny pracy i numery telefonów KIP dla połączeń z telefonów stacjonarnych, komórkowych i z zagranicy podane są na stronie Ministerstwa Finansów oraz portali podatkowych.
Z zapytaniami dotyczącymi wysyłania pit online  możemy zwrócić się mailowo na adres portalu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Korygowanie złożonej deklaracji podatkowej
Stwierdzenie pomyłki w deklaracji podatkowej, którą już złożyliśmy do urzędu skarbowego,  nie powinno być przyczyną stresu. Podatnikom przysługuje prawo złożenia korekty zeznania nawet bez podania przyczyny. Wystarczy ponownie wypełnić taki sam formularz (ewentualnie inny jeśli tego wymaga korekta) i zaznaczyć pole “korekta zeznania.”. Deklarację z wprowadzonymi zmianami składamy w US lub wysyłamy przez internet.
Korektę należy złożyć zarówno w przypadku gdy pomyłka dotyczyła straty dla  fiskusa, jak i wtedy, gdy pomylimy  się na swoją niekorzyść, np. jeśli nie uwzględnimy przysługujących ulg i odliczeń, które zmniejszają podatek.
Ważne, żeby złożyć skorygowaną deklarację zanim błąd zostanie zauważony przez urzędnika skarbowego. Korektę zeznania najlepiej złożyć niezwłocznie po stwierdzeniu błędu. Aby była skuteczna ,nie może być złożona w czasie, gdy prowadzone są czynności przez organ podatkowy oraz po upływie terminu przedawnienia.

Pamiętajmy o podaniu numeru konta bankowego oraz telefonu kontaktowego
Nie zapomnijmy podać do US numeru rachunku bankowego do zwrotu podatku. Urząd skarbowy może wprawdzie przesłać pieniądze pocztą, ale związane jest to z całkiem niemałymi opłatami potrącanymi z przysługującego nam zwrotu. Może  nas spotkać niemiłe zaskoczenie, gdy kwota zwrotu będzie niższa niż wykazana w rozliczeniu pit.
Dobrze jest podać na formularzu PIT numer telefonu, na który może zadzwonić urzędnik, jeśli zauważy nasza pomyłkę, która możemy skorygować. W przypadku, gdy urzędnik nie ma naszego numeru telefonu, wyśle pismo. Pismo z urzędu skarbowego jest powodem stresu, gdyż zawiera wezwanie bez podania konkretnej przyczyny i opatrzone jest klauzulą o karalności. Zanim dowiemy się,  o co chodzi może minąć trochę czasu w niepewności i stresie.