wtorek, 07 luty 2017 10:35

Dobrodziejstwa latynoskich rytmów

Pośród osób zakręconych na punkcie zdrowego stylu życia coraz większą popularnością cieszą się zajęcia zumby w Warszawie. Kluby i ośrodki fitness, chcąc przyciągnąć więcej klientów, włączają je do swojej oferty treningowej. Jednak mimo to, nadal wielu ludzi nie decyduje się na nią i nie pojmuje entuzjazmu tych, którzy już jej spróbowali. Naturalnie, nie każdemu musi odpowiadać akurat taka forma aktywności fizycznej, jednak warto choć raz porzucić sceptycyzm i na własnej skórze przekonać się czym owa zumba jest.

Trening uniwersalny

Zumba przełamuje stereotyp tego, że trening aby był efektywny, musi być także ciężki. Dzieje się tak, ponieważ stanowi ona połączenie aerobiku i tańców latynoamerykańskich.

Taka mieszanka sprawia, że zrywa się z monotonnymi i powtarzającymi się ćwiczeniami poprzez dodanie do typowych ruchów aerobiku odrobinę latynoamerykańskiego pazura. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, aby rozpocząć trenowanie zumby nie trzeba mieć żadnego doświadczenia związanego z tańcem. Dzięki podstawie w aerobiku i najprostszych, charakterystycznych ruchach poszczególnych tańców z Ameryki Łacińskiej, jest ona odpowiednia dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania. Dzięki temu cały czas spędzony na zumbie bardziej przypomina taneczną imprezę, rodem z gorącej Brazylii, niż wyczerpujący bieg na bieżni. Z tego powodu wielu ludzi dopiero po zakończeniu zajęć orientuje się, że jest cała zlana potem i zdyszana, a przede wszystkim – niesłychanie zadowolona.

Zalety zumby

Obecnie treningi zumby w Warszawie odnotowują niesłabnący wzrost popularności. Nie inaczej jest w innych miastach, które decydują się na wprowadzenie ich do grafiku. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że zumba posiada szereg zalet. Przede wszystkim podczas jej wykonywania zaprzęgamy do pracy cały organizm. Po pierwsze, dzięki rytmicznym ruchom tanecznym i ich powtarzalności zmuszamy nasze mięsnie do wzmożonej pracy. Takie intensywne ruchy pozwalają na rozruszanie nawet najbardziej zastanych stawów, a energiczna muzyka powoduje, że robimy to z przyjemnością i lekkością. Po drugie, zakotwiczenie zumby w aerobiku sprawia, że na treningu również jest nasze serce. Szybkie i długotrwałe poruszanie się wymaga od niego wzmożonej pracy, polegającej na pompowaniu krwi do mięśni. Wydolne serce pomaga również w swobodniejszym oddychaniu i poprawia komfort codziennego życia. Oba te czynniki pomagają także w walce z różnorakimi schorzeniami stawów czy problemami z układem krążenia. Po trzecie, podczas jednorazowego treningu, który trwa około 60 minut, nasze organizmy są w stanie spalić nawet do 600 kcal. Taki wynik niewątpliwie napawa optymizmem osoby, które pragną pozbyć się nadprogramowego tłuszczyku.

Zumba wpływa również korzystnie na nasze samopoczucie. Przede wszystkim, dużą rolę odgrywa tutaj ruch, podczas którego wydzielają się endorfiny odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Dodając do tego elementy taneczne i latynoamerykańskie rytmy, otrzymujemy świetny przepis na poprawę gorszego dnia. Zupełnie innym, ciekawym aspektem, dla osób bardziej zaawansowanych, jest możliwość wyrobienia sobie licencji trenera. Nie łączy się ona z dużymi opłatami, a pozwala w beztroski sposób zarażać swoją pasją inne osoby i pomagać im w osiąganiu swoich celów (a przy okazji zarobić nieco grosza).

Chociażby z tych względów, warto udać się do najbliższego klubu fitness i zorientować się czy mają w swojej ofercie zumbę. Jeśli tak, to nie należy wahać się i odważyć spróbować tego, co poleca tak wiele osób. Jest to bowiem forma sportu odpowiednia dla każdego, niezależnie od płci, wieku czy kondycji fizycznej.

MATERIAŁ PR