piątek, 21 styczeń 2011 12:02

Uśmiechnij się lub giń

Barbara Ehrenreich


Smile or Die. Wie die Ideologie des positiven Denkens die Welt verdummt


Kunstmann, Monachium 2010


„Myśl pozytywnie! Optymiści żyją dłużej! Sukces siedzi w tobie!” – od dziesięcioleci różne poradniki i trenerzy motywacji głoszą bezgraniczną moc pozytywnego myślenia. Szczęście, zdrowie, bogactwo i sukces zawodowy są osiągalne dla każdego i w każdej chwili. Podobne pozytywne założenia nie mają ich zdaniem słabych punktów.


Osoby, które się martwią lub stwarzają sobie problemy, same są sobie winne. Bezrobotnych zdradza „ton” listu motywacyjnego oraz zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Chorych na nowotwór ostrzega się, że negatywne myślenie nie sprzyja wyzdrowieniu. Oto jak beztroska pochwała optymistycznego nastawienia do życia stała się w naszej kulturze narzędziem nacisku na ludzi.
Barbara Ehrenreich tzw. pozytywne myślenie analizuje krytycznie, z odrobiną drwiny. Rzeczywiście, przynosi ono znaczne korzyści materialne... wydawnictwom i trenerom. Pozytywna psychologia zdobyła uznanie nawet na uniwersytetach. Jednak mijanie się z faktami i uleganie złudzeniom naraża nas na straty i ryzyko. Nieprzyjmowanie do wiadomości negatywnych skutków ważnych finansowo decyzji przyczyniło się do ostatniego kryzysu.

 

Autorka zastanawia się, czy rzeczywiście żyjemy dłużej, czy odnosimy większe sukcesy i czy jesteśmy zdrowsi, gdy kontrolujemy swoje myśli. Pokazuje jednocześnie, co się stanie, gdy na świat będziemy patrzeć tylko i wyłącznie przez różowe okulary. Autorka odmalowuje prawdziwy obraz amerykańskiego społeczeństwa, bez upiększania i unikania przykrych tematów. Jej celem jest obudzenie w czytelniku zdrowego rozsądku. Ta książka ma sprawić, że odkryje on ponownie poczucie rzeczywistości oraz odważy się na krytyczną ocenę zachowań. Oczywiście, nie wyklucza to dobrego humoru oraz pozytywnego nastawienia do życia.

 

Barbara Ehrenreich studiowała chemię, fizykę i biologię molekularną. Jest jednym z najbardziej znanych publicystów w USA. W swej najnowszej książce w inteligentny sposób walczy z nonsensem pozytywnego myślenia, który wciąż się odradza i pobrzmiewa w wielu poradnikach, podpowiadających, jak jedną myślą zmienić życie, zbić majątek, zdobyć ukochaną osobę i przedłużyć sobie życie.