piątek, 21 styczeń 2011 12:15

Nie odmawiaj, daj

Stefan Klein


Der Sinn des Gebens. Warum Selbstlosigkeit in der Evolution siegt und wir mit Egoismus nicht weiter kommen


Fischer, Frankfurt 2010


Ewolucja oznacza ciągłą walkę o przeżycie i przekazanie genów. Dlatego egoiści tak chętnie posługują się teorią ewolucji, aby uzasadnić swoje zachowanie. Jednak świat należy do osób bezinteresownych – to teza nowej książki Stefana Kleina, który prowadził badania w dziedzinie biofizyki teoretycznej. Dowodzi on, że osób ofiarnych i bezinteresownych nie należy traktować jako budzących współczucie głupców.
Chociaż na krótką metę egoiści wypadają lepiej, to jednak sukces odnoszą przede wszystkim osoby dbające o dobro innych, bo liczy się nie tylko wyścig szczurów, lecz przede wszystkim współpraca, która jest siłą napędową ewolucji. Poczucie dobra i zła jest wrodzone.

 

Stefan Klein dokonał w tej książce przeglądu aktualnych dokonań neuronauki i genetyki, nauk ekonomicznych i psychologii społecznej. Opisał, jakie reguły decydują o sukcesie i niepowodzeniu w naszym życiu. Pokazał, dlaczego współpraca z innymi ludźmi i ich dobro należą do naszych największych potrzeb – troska o innych nie tylko chroni nas przed samotnością i depresją, lecz również uszczęśliwia nas i sprawia, że odnosimy sukcesy.