czwartek, 22 grudzień 2011 08:24

Dwuletni znawcy języka

dzieciDwulatki rozumieją złożone zasady gramatyczne, mimo że nie mówią pełnymi zdaniami – twierdzą angielscy psychologowie.

Psychologowie z University of Liverpool pokazali, że dzieci w wieku dwóch lat rozumieją znacznie więcej niż potrafią powiedzieć. Dwulatkom przeczytano zdania zawierające wymyślone czasowniki, na przykład „królik skika za kaczką” i poproszono je o dopasowanie odpowiedniego do opisu obrazka. Okazało się, że nawet najmłodsi badani umieli – znacznie częściej niż wskazywałby na to przypadek – poprawnie dopasować ilustrację. Badacze sugerują, że niemowlęta wiedzą znacznie więcej o strukturze języka niż potrafią wyartykułować.

Dr Caroline Rowland tłumaczy, że w trakcie nabywania umiejętności mówienia, dzieci muszą nauczyć się nie tylko znaczenia słów, ale i łączenia ich w celu stworzenia czytelnego komunikatu. Większość dwulatków potrafi połączyć dwa słowa, ale nie tworzy jeszcze złożonych zdań.
Do tej pory sądzono, że dzieci w wieku 2–3 lat zaczynają pojmować gramatykę na podstawie tego, co słyszą od dorosłych. Nowsze badania pokazały jednak, że nawet w wieku 21 miesięcy niemowlęta dostrzegają różnicę spowodowaną użyciem różnych konstrukcji gramatycznych, nawet jeśli nie potrafią jeszcze odpowiednio wymawiać słowa.

źródło: medicalxpress.com