poniedziałek, 03 grudzień 2012 13:09

KIM JESTEM? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallKolejny numer „Psychologii Dziś” 13 grudnia – ale zanim to nastąpi mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy.

Poniżej opis eksperymentu, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

 

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs. Na odpowiedzi czekamy od 3 do 6 grudnia 2012.

Przez wiele prowadziłem badania w poszukiwaniu miejsca, w którym w mózgu zlokalizowane są wspomnienia. W moich eksperymentach uczyłem szczury poruszać się po labiryncie w poszukiwaniu przysmaku. Następnie uszkadzałem różne obszary ich kory mózgowej i sprawdzałem, jak wpływa to na ich pamięć.

poniedziałek, 26 listopad 2012 11:58

Elementarz zarządzania emocjami

Kiedy warto poświęcić uwagę negatywnym emocjom, a kiedy lepiej je po prostu zignorować?

 

Jednym z kamieni węgielnych leczenia alkoholizmu jest pojęcie trzeźwości emocjonalnej. Jeśli alkoholicy i uzależnieni od innych substancji psychoaktywnych chcą zachować długotrwałą abstynencję, muszą nauczyć się regulować negatywne emocje, które mogłyby wywołać poczucie dyskomfortu, głód oraz ostatecznie – nawrót choroby. Trening kierowania emocjami to projekt na całe życie, wymagający pielęgnowania nowego sposobu myślenia o trudach i znojach życia.Jednak w poradnikach dla uzależnionych czytamy też: najpierw to, co najważniejsze – innymi słowy: nie pij.

poniedziałek, 12 listopad 2012 09:48

Jak pachną stare, dobre czasy

Zapachy to klucz do skarbca wspomnień, który bez nich pozostaje zamknięty. Delikatne aromaty, z którymi nie zetknęliśmy się od czasów dzieciństwa, mogą przywołać wyraźne obrazy zdarzeń z odległej przeszłości. To jak podróże w czasie.


Przed sześcioma laty pewnego wrześniowego poranka, gdy Molly Birnbaum uprawiała codzienny jogging, potrącił ją samochód. Jej miednica została roztrzaskana, kolano rozdarte, a czaszka pękła. Jednak znacznie bardziej zabolało ją coś innego, nie tak widocznego – utrata węchu. Birnbaum była ambitnym szefem kuchni, a wypadek niespodziewanie przerwał jej karierę. Utrata węchu oznaczała też coś innego – coś, co mogło jeszcze bardziej wpłynąć na jej życie. „Czułam się, jakbym utraciła pewien wymiar moich wspomnień”, opowiada.

Wspomnienia przyjmują wiele form. Każdego dnia bezustannie odbieramy i przetwarzamy obrazy, dźwięki, doznania dotykowe, zapachy dochodzące z otoczenia. Część z nich zostaje utrwalona w pamięci. Takie wspomnienia nie są jednak stałe. niektóre mogą wydawać się żywe i barwne, jakby zdarzenie dopiero miało miejsce, a inne stopniowo ulatują z pamięci.  
poniedziałek, 05 listopad 2012 14:05

Aromaty zabawy

Chcesz się dobrze bawić? Zadbaj o właściwy zapach unoszący się w powietrzu.

Zapach mięty i pomarańczy wyczuwalny w klubie sprawia, że miejsce podoba nam się bardziej niż lokal bez takich aromatów – wynika z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Chemosensory Perception”. Zapach sprawia ponadto, że bardziej się nam podoba odtwarzana w lokalu muzyka.
poniedziałek, 29 październik 2012 10:51

Elastyczny węch

Po zapachu świeżych kwiatów i koszonej trawy nos rozpoznaje lato. Zaraz jednak wiele osób dopada katar sienny, który nie pozwala im rozkoszować się letnimi zapachami.

Na szczęście zmysł węchu jest bardzo elastyczny, co udowodnili naukowcy z Northwestern University w Chicago. Zespół pod kierunkiem Jaya Gottfrieda przeprowadził badanie, w którym kilkunastu uczestników na 7 dni zostało odizolowanych od jakichkolwiek zapachów.

Otrzymali oni specjalne plastry na nos i bezzapachowe kosmetyki. Ponadto co godzinę zmieniali ubrania w pozbawionym zapachów pomieszczeniu. Po tygodniu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego naukowcy sprawdzili ich zdolność rozpoznawania zapachów oraz aktywność obszarów mózgowych, które biorą udział w tym procesie.
wtorek, 23 październik 2012 13:18

Kim jesteśmy?

Jeśli marzycie o karierze psychologa lub psychologia to po prostu Wasze hobby – mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy. Poniżej znajdziecie krótką informację, która pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa.

Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”. Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs. Na odpowiedzi czekamy od 23 do 25 października 2012.
wtorek, 23 październik 2012 13:11

Żyjąc, tracimy życie

zegarUciekamy przed świadomością, że dla nas jutra może już nie być. Jednak myślenie o śmierci i kontakt z umierającymi może złagodzić ten niepokój i uczynić nas lepszymi ludźmi.

Mój ojciec miał zaledwie 32 lata, kiedy zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę. Parę tygodni później znalazł się w szpitalu, przekonany, że już go nie opuści. Cudem białaczka cofnęła się – wbrew swym oczekiwaniom ojciec przeżył kolejne pięć lat. Choć byłem wówczas dzieckiem, wyraźnie widziałem, że mężczyzna, który powrócił ze szpitala, nie był tym samym człowiekiem, który do niego trafił.
piątek, 19 październik 2012 10:54

Prestiż na różowo

Wysoka pozycja społeczna sprawia, że na świat patrzymy przez różowe okulary – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Organizational Behavior and Human Decision Processes”.

Badacze poprosili studentów, by napisali eseje. Mieli w nich przedstawić siebie jako osoby o wyższym statusie społecznym niż inni lub zajmujące niższą pozycję w grupie. Następnie uczestnicy mogli hipotetycznemu partnerowi wysłać 10 dolarów. Kwota miała zostać potrojona, a obdarzona osoba mogła odesłać darczyńcy tyle, ile chciała.
środa, 10 październik 2012 13:12

Bez wahania

Dokonując wyboru, możemy posłużyć się jedną z dwóch strategii: podjąć decyzję szybko i intuicyjnie lub po spokojnym namyśle. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska częściej posługują się tą pierwszą strategią.

Zespół pod kierunkiem Svenji Caspers z Forschungszentrum Jülich przeprowadził badanie z udziałem menedżerów pracujących w różnych branżach. Uczestnikom zaprezentowano 540 par słów. Ich zadanie polegało na wybraniu tego wyrazu, który wydawał im się atrakcyjniejszy i bliższy. W tym czasie naukowcy rejestrowali aktywność mózgu badanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Następnie wyniki porównano z tymi uzyskanymi w grupie kontrolnej, czyli osób na stanowiskach innych niż kierownicze.
czwartek, 04 październik 2012 10:34

Puzzle psychologiczne - wyniki

puzzle_psychologicznePodręczniki uczą, że oczy służą do patrzenia, a uszy do słuchania. Czy na pewno? Niezwykłe przypadki percepcji pokazują, że zmysły wcale nie działają tak, jak nam się do tej pory wydawało. Dlatego niewidomi też mogą widzieć... -  przekonuje w nowym numerze „Psychologii Dziś” Ariel Bleicher („Granice percepcji”)

Mamy dla Was konkurs związany z tematyką numeru. Poniżej krótki opis, który pomoże Wam odgadnąć, o czym między innymi będziecie mogli poczytać.

Wiosną 2002 roku do Gordona Duttona, szkockiego okulisty, zgłosiła się młoda sekretarka, która straciła całą korę wzrokową, co uczyniło ją niewidomą. Gdy Dutton prowadził ją do swojego gabinetu, zauważył, że w holu gwałtownie skręciła, by ominąć rząd krzeseł. „Ominęłaś te krzesła”, zwrócił uwagę. „Jakie krzesła?”, spytała zdziwiona. „Wiem, że ich nie widzisz”, zapewnił ją Dutton. „Czy jednak mogłabyś przejść obok nich jeszcze raz?”.
Strona 1 z 2