czwartek, 04 październik 2012 10:34

Puzzle psychologiczne - wyniki

puzzle_psychologicznePodręczniki uczą, że oczy służą do patrzenia, a uszy do słuchania. Czy na pewno? Niezwykłe przypadki percepcji pokazują, że zmysły wcale nie działają tak, jak nam się do tej pory wydawało. Dlatego niewidomi też mogą widzieć... -  przekonuje w nowym numerze „Psychologii Dziś” Ariel Bleicher („Granice percepcji”)

Mamy dla Was konkurs związany z tematyką numeru. Poniżej krótki opis, który pomoże Wam odgadnąć, o czym między innymi będziecie mogli poczytać.

Wiosną 2002 roku do Gordona Duttona, szkockiego okulisty, zgłosiła się młoda sekretarka, która straciła całą korę wzrokową, co uczyniło ją niewidomą. Gdy Dutton prowadził ją do swojego gabinetu, zauważył, że w holu gwałtownie skręciła, by ominąć rząd krzeseł. „Ominęłaś te krzesła”, zwrócił uwagę. „Jakie krzesła?”, spytała zdziwiona. „Wiem, że ich nie widzisz”, zapewnił ją Dutton. „Czy jednak mogłabyś przejść obok nich jeszcze raz?”.

I znowu je ominęła. „Nie wiem, jak to zrobiłam”, przyznała z pewnym zakłopotaniem. „Twój nieświadomy mózg wzrokowy zrobił to za ciebie”, odpowiedział z uśmiechem lekarz. Dutton czytał wiele doniesień na temat pacjentów z uszkodzeniem kory, którzy nie potrafili zidentyfikować przedmiotów zajmujących część lub całe pole widzenia. Gdy jednak psycholodzy prosili ich, by spojrzeli w kierunku przedmiotu, którego nie widzieli, sięgnęli po niego i dotknęli albo odgadli jego kształt lub barwę, wielu robiło to poprawnie znacznie częściej niż wskazywałby na to zwykły przypadek.

Jak nazywa się to zjawisko? Prawidłowa odpowiedź to: ŚLEPOWIDZENIE

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.

Oto lista nagrodzonych:
Barbara Gaca
Aleksandra Wąchalska
Konrad Mroczko
Sylwia Dudek
Krzysztof Ossowski
Gratulacje!

Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo. Zwycięzcy otzymają książki Jak znaleźć przepis na szczęście Barbary O'Neal.