poniedziałek, 29 październik 2012 10:51

Elastyczny węch

Po zapachu świeżych kwiatów i koszonej trawy nos rozpoznaje lato. Zaraz jednak wiele osób dopada katar sienny, który nie pozwala im rozkoszować się letnimi zapachami.

Na szczęście zmysł węchu jest bardzo elastyczny, co udowodnili naukowcy z Northwestern University w Chicago. Zespół pod kierunkiem Jaya Gottfrieda przeprowadził badanie, w którym kilkunastu uczestników na 7 dni zostało odizolowanych od jakichkolwiek zapachów.

Otrzymali oni specjalne plastry na nos i bezzapachowe kosmetyki. Ponadto co godzinę zmieniali ubrania w pozbawionym zapachów pomieszczeniu. Po tygodniu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego naukowcy sprawdzili ich zdolność rozpoznawania zapachów oraz aktywność obszarów mózgowych, które biorą udział w tym procesie.

Okazało się, że badani bezbłędnie rozpoznawali różnorodne zapachy, np. mięty pieprzowej, róży. Badacze stwierdzili jednak pewne zmiany na poziomie neuronalnym. Po tygodniowej izolacji od zapachów zdecydowanie większą aktywność wykazywała kora oczodołowo-czołowa, natomiast mniej aktywne były obszary kory węchowej!

Naukowcy przypuszczają, że oba rejony biorą udział w procesie rozpoznawania zapachów, jednak jeśli do kory węchowej nie docierają żadne sygnały (jak podczas izolacji zapachowej), wówczas kora oczodołowo-czołowa kompensuje te braki, poświęcając potem danym węchowym więcej uwagi.

źródło: www.gehirn-und-geist.deStephani