poniedziałek, 03 grudzień 2012 13:09

KIM JESTEM? – rozwiązanie konkursu

iStock_000013485370XSmallKolejny numer „Psychologii Dziś” 13 grudnia – ale zanim to nastąpi mamy coś dla Was! Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy.

Poniżej opis eksperymentu, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

 

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs. Na odpowiedzi czekamy od 3 do 6 grudnia 2012.

Przez wiele prowadziłem badania w poszukiwaniu miejsca, w którym w mózgu zlokalizowane są wspomnienia. W moich eksperymentach uczyłem szczury poruszać się po labiryncie w poszukiwaniu przysmaku. Następnie uszkadzałem różne obszary ich kory mózgowej i sprawdzałem, jak wpływa to na ich pamięć.

Wnioski płynące z badań ująłem w dwóch zasadach. Po pierwsze, zgodnie z zasadą całościowego działania, kora mózgowa jest jako całość zaangażowana w procesy pamięciowe. Zatem im większa jej część ulega uszkodzeniu, bez względu na to, które to obszary, tym gorsza jest pamięć zwierzęcia. A po drugie, zgodnie z zasadą ekwipotencjalności, każdy obszar kory może zastąpić którykolwiek inny region.

Prawidłowa odpowiedź: Karl Lashley

Książki Tomasza Kozłowskiego Samotny hulaka. Rzecz o protokulturze ery pop otrzymują:

Katarzyna Koput

Olga Muzyczuk

Wojciech Sak

Gratulacje!