środa, 22 listopad 2017 10:33

W najnowszym numerze:

 

środa, 22 listopad 2017 10:29

Spis treści

Emocje z odcieni jesieni

Nieproszony gość
Smutek to zawsze nieproszony gość. A przecież on przyszedł, by powiedzieć o czymś ważnym. Skłania, by się zatrzymać, uważnie przyjrzeć temu, co się dzieje – pisze Agnieszka Chrzanowska.

Pogoda na smutek
O smutku jako sposobie na wyciszenie się opowiada Milena Karlińska-Nehrebecka.

Moc łez
Co musi się wydarzyć, by płacz stał się lekarstwem, wyjaśnia Joachim Marschall.

Stłamszeni codziennością
Raphaëlle Giordano opowiada o atakującej nas epidemii rutyny.

Powroty przeszłości
Nostalgia podnosi samoocenę, poczucie sensu życia, motywuje do pracy nad sobą, pomaga czerpać energię z przeszłości – przekonuje Piotr Żak.


DEPRESJA

Gdy światło nie rozjaśnia, a świat nie ma barw
O depresji przejmująco pisze Artur Cedro.

Nie każdy smutek to depresja
Artur Cedro wyjaśnia, jak je rozróżnić.

Męskie leki na podły nastrój
Jak pomóc mężczyźnie, który się zmaga z depresją, podpowiada Chris Athanasiadis.


ZMIENIAMY NASTROJE

Uwaga na myśliciela
Jak zaradzić przygnębiającym powracającym myślom – wyjaśnia Matthew Della Porta.

Jesteś tym, co myślisz
Diane J. Schiano radzi,  jak odpędzić negatywne myśli i nie wpaść w pułapkę „to mi się nie uda”.

Jak uniknąć czarnowidztwa
...i śmiało podejmować decyzje, pisze Matthew Della Porta.

Uśmiech z talerza
Beata Rachowiecka proponuje diety, które mogą wpłynąć na poprawę nastroju.

Hormonalny rollercoaster
Jak hormony płciowe oddziałują na zachowania i jak sobie z tym można radzić – Maria Gaj.


NIEOCZYWISTE TERAPIE

Jak leczyć bolejące dusze?
Christian Wolf powątpiewa, że w regulowaniu nastrojów i leczeniu depresji kluczową rolę ma farmakologia.

Sezonowe oświecenie
Michael Terman opowiada o leczeniu sezonowej depresji światłem – fototerapii.

Efekt dziurawca i siła botoksu
Sposoby na depresję Normana E. Rosenthala.

Zdrowa bezsenność
Christoph Nissen i Marion Kuhn opisują terapię depresji bezsennością.

środa, 22 listopad 2017 10:24

Emocje z odcieni jesieni

Melancholia, dojmująca tęsknota za czymś, co minęło, samotność i poczucie wyobcowania – takie właśnie są psychologiczne kolory jesieni. Ulokowały się w naszych głowach, aby mimowolnie narzucać swoją obecność; widzimy je w prozie, wierszach, filmach i na fotografiach. Jesień przepełnia nas smutkiem. Jednak czy bez niego moglibyśmy na powrót odczuwać radość?

„Po piaszczystej drodze szła niziutka staruszka. Chociaż była już bardzo stara, to jednak szła tanecznym krokiem, a uśmiech na jej twarzy był tak promienny, jak uśmiech młodej, szczęśliwej dziewczyny. Nagle dostrzegła przed sobą jakąś postać. Na drodze ktoś siedział, ale był tak skulony, że prawie zlewał się z piaskiem. Staruszka zatrzymała się, nachyliła nad niemal bezcielesną istotą i zapytała: – Kim jesteś?

Ciężkie powieki z trudem odsłoniły zmęczone oczy, a blade wargi wyszeptały: – Ja? Nazywają mnie Smutkiem.” Tak zaczyna swój tekst „Nieproszony gość” Agnieszka Chrzanowska (s. 6). Przekonuje w nim, że smutku nie powinniśmy odrzucać i nie powinniśmy się go obawiać. Przychodzi do nas, aby nauczyć nas czegoś ważnego. Skłania, by na chwilę złapać oddech i z refleksją rozejrzeć się wokół. Chroni przed kolejnym błędem. Im bardziej go odpychamy, tym natrętniej się odzywa.

Milena Karlińska, znakomita terapeutka, rozwija tę myśl. „Smutek bywa dobry, bo daje nam siłę, by się zatrzymać, pomyśleć, pozwala dojść do ładu ze sobą. Gorzej, gdy zaczynamy z nim walczyć, biczujemy się z jego powodu, gdy prześladujemy się myślami. To najlepszy sposób, by zatonąć w rozpaczy” – przekonuje w artykule „Pogoda na smutek” (s. 18).

Smutkowi często towarzyszą łzy. Słyszeliśmy o ich oczyszczającej sile, jednak Joachim Marschall wyjaśnia, że mogą być terapią jedynie wówczas, gdy dostrzegą je i właściwie zareagują bliscy nam ludzie („Moc łez”, s. 24). Co jednak, jeśli tak się nie stanie i będziemy się samotnie pogrążać w spirali przygnębiających myśli? O tym piszą Diane Schiano na s. 52 oraz Matthew Della Porta na s. 54.

O niszczącej sile depresji przejmująco opowiada Artur Cedro w artykule „Gdy światło nie rozjaśnia, a świat nie ma barw” (s. 38). „Smutek towarzyszący depresji jest jednak inny. Pojawia się nagle, zdawałoby się bez żadnej uchwytnej przyczyny. Trwa długo i właściwie nie jest podatny na żadne zewnętrzne zmiany. Taki smutek czyni człowieka niezdolnym do normalnego życia” – analizuje psychiatra. Dodaje jednak: „Jeśli cierpienie nie złamie człowieka, może go jedynie wzmocnić”.

„Płacz, płacz Smutku – wyszeptała czule staruszka. – Musisz teraz odpocząć, żeby potem znowu nabrać sił. Ale nie powinieneś już dalej wędrować sam. Będę ci zawsze towarzyszyć, a w moim towarzystwie zniechęcenie już nigdy cię nie pokona.

Smutek nagle przestał płakać. Wyprostował się i ze zdumieniem spojrzał na swoją nową towarzyszkę: – Ale... ale kim ty właściwie jesteś?
– Ja? – zapytała figlarnie staruszka, uśmiechając się przy tym tak beztrosko, jak małe dziecko.
– Ja jestem Nadzieja!”
Tak kończy się bajka o smutku przytoczona w tekście tematowym tego numeru. Nadzieja jest tym, co pozwala pokonać mrok i niepogodę. Dzięki niej możemy docenić, a może i polubić „Emocje z odcieni jesieni”.

DARIUSZ RYŃ, jest dyrektorem i redaktorem naczelnym projektów specjalnych i interaktywnych w Wydawnictwie Charaktery.

MATERIAŁ PR

Handlowcy to pracownicy, którzy każdego dnia borykają się z szeregiem skomplikowanych i wymagających zadań. Poszukiwanie nowych klientów czy prowadzenie negocjacji z potencjalnymi kupcami, nie należą do łatwych obowiązków. Jak wiec wesprzeć ich w codziennej pracy, tak aby ta stała się bardziej skuteczna i efektywna? Przede wszystkim stawiać na rozwój ich umiejętności, czemu służą m.in. dobre szkolenia dla handlowców.

Jaki powinien być dobry handlowiec?

Według specjalistów od HR dobry handlowiec to człowiek, który przede wszystkim posiada umiejętność swobodnego nawiązywania kontaktów oraz co równie ważne potrafiący te kontakty utrzymać. W tej branży liczy się przede wszystkim dynamika pracy oraz siła przebicia. Praca handlowca opiera się na rywalizacji, walce o klienta oraz bacznym przyglądaniu się konkurencji, tak aby móc się od niej odróżniać. Osoby pracujące w handlu muszą myśleć nie tylko o teraźniejszości, ale ważne jest również to, aby wybiegały one w przyszłość, próbując skutecznie określić trendy i tendencje, poprzez trafną analizę rynku. Jak widać, praca w sprzedaży jest niezwykle trudna i wymagająca szerokiej wiedzy w różnych dziedzinach — jej zdobywaniu służą różnego rodzaju szkolenia dla handlowców, na których z pewnością nie warto oszczędzać, ponieważ dobrze wyszkolony handlowiec to skuteczny handlowiec (który przynosi firmie wymierne zyski).