W trakcie Tygodnia Mózgu odbywają się wykłady, prezentacje i eksperymenty. W obchody włączają się także „Charaktery”. Organizujemy debatę naukową pt. „Sumienie i mózg”.

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) przypada w tym roku między 11 a 17 marca. Jego hasłem przewodnim będą „Uzależnienia”. Światowy Tydzień Mózgu to inicjatywa mająca popularyzować wiedzę o układzie nerwowym, jego działaniu i schorzeniach. Dni mózgu zaczęto obchodzić w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych, w 2000 roku uzyskały one przymiotnik „międzynarodowy”. Wtedy też zaczęto obchodzić je w Polsce - dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.

Szczególnie ciepło polecamy także I Wrocławskie Dni Mózgu, którym nasz magazyn patronuje. Ale wiele ciekawych spotkań odbędzie się także w innych miastach.
piątek, 22 luty 2013 10:54

Motywacja do diety

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zdrowy styl życia, nienaganna sylwetka, perfekcyjny wygląd to wszechobecne w mediach hasła. Co zrobić aby przestały być pustymi sloganami, a stały się twoim udziałem? Po pierwsze: ćwiczenia. Po drugie: racjonalne odżywianie. Nie wiesz jak? Zatem po trzecie: współpraca z dietetykiem.


Działanie celowe połączone z wiarą w sukces

Dobrze wyglądać chce każdy. Prowadzić zdrowy styl życia również. Nie każdemu wystarcza jednak motywacji do osiągnięcia ambitnego celu. A badania alarmują: coraz więcej ludzi otyłych w społeczeństwie, coraz mniej aktywnych fizycznie. Używki, fast-foody, nieregularne jedzenie czy podjadanie między posiłkami- problem dotyczy wielu, a radzi sobie z nim niewielu. Trudno zrezygnować ze starych nawyków. Odpowiednia dieta i systematyczne ćwiczenia (chociażby w formie spaceru) pozytywnie wpływają na organizm.
poniedziałek, 11 luty 2013 10:28

Męsko-damskie sprawy w TV

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Męsko-damskie sprawy w TV... Jaki program tv najchętniej oglądają mężczyźni? A jakie programy są skierowane do Pań? Czego kobiety i mężczyźni szukają w TV? Program stricte męski i damski, czy takie są?


Zgodnie z wynikami badań rynkowych przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku, kobiety najchętniej oglądają w telewizji seriale. Natomiast wśród panów największą popularnością cieszą się mecze piłki nożnej. Najpopularniejszym serialem wśrod kobiet jest „M jak miłość”. 15 października ubiegłego roku jego oglądalność wyniosła ponad 5 mln.
czwartek, 31 styczeń 2013 14:20

Śnieżnobiały uśmiech

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Piękny uśmiech potrafi w znacznym stopniu ułatwić kontakty społeczne.
W znakomity sposób potrafi również podnieść własną samoocenę i ośmielić. Regularne czyszczenie jamy ustnej i szczotkowanie zębów nie usuwa jednak całego osadu gromadzonego w ciągu dnia na szkliwie oraz penetrującego jego warstwy. Co jednak zrobić, jeśli jest się miłośnikiem kawy, herbaty lub papierosów?


Rozwiązaniem problemu jest wybielanie zębów. Wybielanie zębów powszechnie wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, a od pewnego czasu jest również dostępne dla indywidualnego klienta.
wtorek, 29 styczeń 2013 12:36

KIM JESTEM? – wyniki konkursu

iStock_000013485370XSmallW sprzedaży jest ostatni przed zmianą formuły numer „Psychologii Dziś”. Wiosną 2013 roku stanie się ona integralną częścią magazynu „Charaktery”. Zanim to nastąpi, mamy coś dla Was!

Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy. Poniżej opis eksperymentu, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Oglądanie filmów jest ich największą pasją, zaś oglądanie kinowych hitów w domowym zaciszu – najlepszą formą relaksu. Kinomaniacy potrafią oglądać po kilka filmów dziennie, delektując się każdą nakręconą sceną. Znają filmową klasykę, zaś o dziełach poszczególnych reżyserów mogą dyskutować godzinami.

Skąd taka pasja?
Dla jednych film to rozrywka, pozwalająca odprężyć się po ciężkim dniu, dla innych – sposób na życie. Miłośnicy kina są nie tylko bacznymi obserwatorami, ale i wyjątkowymi krytykami. Ich uwadze nie umknie żaden szczegół. Oceniają oni zarówno pracę reżysera, jak i scenarzysty, śledzą postępy aktorów oraz stosowanych w kinie technik. Porównują ze sobą poszczególne produkcje i świetnie wyłapują związki pomiędzy nimi. Dlaczego to robią?
czwartek, 17 styczeń 2013 11:06

Senny zabójca

Niektórzy ludzie dopuszczają się w czasie snu aktów przemocy. Naukowcy badają mroczne zakamarki świadomości, by zrozumieć, co się dzieje w mózgach tych osób.

 

W nocy 24 maja 1987 roku, około godz. 1.30, 23-letni Kanadyjczyk Kenneth Parks pojechał do oddalonego o ponad 20 kilometrów domu teściów. Ojca swojej żony dusił aż do momentu, kiedy ten stracił przytomność. Teściową pobił i pchnął nożem, powodując jej śmierć. Rok później został uniewinniony zarówno od zarzutu napaści, jak i morderstwa. Po dokładnych badaniach specjaliści doszli do zadziwiającego wniosku – Parks w czasie zdarzenia... spał.

 

Historia ta zainspirowała twórców filmu „Lunatyk” z 1997 roku, w którym Hilary Swank zagrała żonę Parksa. Mimo że takie ekstremalne przypadki są niezwykle rzadkie, niezamierzone akty przemocy w czasie snu zdarzają się dość często osobom cierpiącym na zaburzenia snu. Badanie z 1995 roku, które objęło 64 pacjentów cierpiących na somnambulizm lub lęki nocne, pokazało, że ponad połowa uczestników prezentowała agresywne zachowania podczas snu. Badania prowadzone w innym ośrodku ujawniły z kolei, że 70 proc. spośród 41 lunatykujących pacjentów zachowywało się w potencjalnie szkodliwy sposób.

piątek, 11 styczeń 2013 13:33

Rodzina pod szczególną ochroną

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej to dziś nie tylko luksus, ale i możliwość zapewnienia zdrowia sobie oraz swym najbliższym. Ci, którzy chcą zapewnić swym krewnym oraz sobie najlepszą opiekę lekarską, coraz częściej decydują się na skorzystanie z ofert prywatnego ubezpieczenia.


Zarówno towarzystwa ubezpieczeniowe, jak i prywatne placówki mają dla polskich rodzin specjalne propozycje. Na co należy zwrócić uwagę przy zawieraniu prywatnych umów mających służyć całej rodzinie? Jak działają takie ubezpieczenia?
piątek, 04 styczeń 2013 12:11

Podróż ślubna, czyli ślub jak z bajki

Śluby poza granicami Polski stają się coraz popularniejsze. Wiele par decyduje się powiedzieć "tak" w innej konwencji niż ta wynikająca z tradycji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pomysłów na zagraniczny ślub jest tyle, ile par narzeczonych, jednak choćbyśmy urządzali kameralną uroczystość, zawsze czeka nas spory wysiłek organizacyjny.

Słyszy się coraz częściej o uroczystościach zaślubin na karaibskiej plaży, czy w kapliczce w kultowym Las Vegas. Wiele par wybiera też takie metropolie jak Nowy Jork, Paryż, Barcelona czy Rzym. W każdym przypadku ślub staje się elementem większej wycieczki, a w organizacji tego wspaniałego dnia może pomóc biuro podróży.
środa, 02 styczeń 2013 10:06

Autopilot w głowie

Jesteśmy przekonani, że działamy w sposób planowy. Wyznaczamy cel, po czym dążymy do zrealizowania go, ale tylko do pewnego momentu. Potem działanie przeobraża się w nawyk.

W nowym roku wreszcie się za siebie wezmę! Zacznę uprawiać sport, będę pić mniej alkoholu, a co wieczór przed snem przeczytam przynajmniej jeden rozdział książki – to tylko przykłady mocnych postanowień, które podejmujemy na nowy rok. Potem jednak kończy się karnawał, cichnie muzyka i gaśnie imprezowy nastrój. Zapominamy też o noworocznych postanowieniach. Życie toczy się dalej starym rytmem, według dotychczasowych reguł. Dlaczego tak się dzieje? Bo zwyciężają stare nawyki. 

„Przyzwyczajenie jest wielkim woźnicą życia” – stwierdził na przełomie XVI i XVII wieku angielski filozof Francis Bacon. „Dlatego powinniśmy ze wszystkich sił starać się kształtować dobre nawyki”. W tym celu warto przyjrzeć się, jak nawyki powstają. W 2010 roku Philippa Lally, psycholog zdrowia z University College w Londynie i jej współpracownicy przeprowadzili badanie. Jego 100 uczestników miało wskazać swoje przyzwyczajenia, np. jedzenie owoców na deser, a następnie realizować je codziennie przez 80 dni. Każdego dnia logowali się na stronie internetowej i informowali, że wykonali daną czynność, oraz oceniali, w jakim stopniu przebiegała automatycznie.
Strona 1 z 2