wtorek, 29 styczeń 2013 12:36

KIM JESTEM? – wyniki konkursu

iStock_000013485370XSmallW sprzedaży jest ostatni przed zmianą formuły numer „Psychologii Dziś”. Wiosną 2013 roku stanie się ona integralną częścią magazynu „Charaktery”. Zanim to nastąpi, mamy coś dla Was!

Sprawdźcie swoją wiedzę i odgadnijcie, o kim piszemy. Poniżej opis eksperymentu, który pomoże Wam odgadnąć, o kim mowa. Podpowiedzi możecie szukać w aktualnym numerze „Psychologii Dziś”.

Kiedy odgadniecie, kim jest bohater naszej zagadki, prześlijcie odpowiedź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: KIM JESTEM? - konkurs. Na odpowiedzi czekamy od 29 stycznia do 1 lutego 2013.

Zauważyłem, że ludziom bardzo trudno przełamać utarte wzorce myślenia i spojrzeć na sytuację z zupełnie innej perspektywy. Jesteśmy przyzwyczajeni do używania codziennych przedmiotów w typowy sposób, wykorzystując typowe funkcje, które spełniają. Tendencja do spostrzegania obiektów tylko w kategoriach ich najbardziej typowych funkcji sprawia, że mamy trudności z dostrzeżeniem innych, mniej konwencjonalnych możliwości zastosowania przedmiotów.

Postanowiłem sprawdzić, jak skłonność ta – określana jako fiksacja funkcjonalna – wpływa na rozwiązywanie problemów. W swoich badaniach wykorzystywałem problem świecy. Uczestnik otrzymywał do swojej dyspozycji świecę, pudełko zapałek i pudełko pinezek. Jego zadanie polegało na przymocowaniu świecy do ściany w taki sposób, by po jej zapaleniu wosk nie kapał na podłogę. Okazało się, że to wcale nie jest łatwe zadanie!

Prawidłowa odpowiedź:

Karl Duncker

Nagrody otrzymują:
Hanna Grabarkiewicz
Bożena Lidochowska
Katarzyna Barnaś

Gratulacje!