czwartek, 29 marzec 2018 08:18

Terapia dla par – na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?

Terapia małżeńska jest formą pomocy dla par, które przeżywają kryzys w związku z różnorakich powodów, w tym przede wszystkim problemów w komunikacji. Wiele par traktuje ją jako ostateczną pomoc w ratowaniu związku. Wśród popularnych form pomocy psychologicznej dla par można wymienić: psychoterapię indywidualną, grupową, systemową lub małżeńską.

Terapia dla par – kiedy warto się na nią zdecydować?
Terapia par może być skuteczną formą pomocy pod warunkiem, że obydwoje partnerów chce ratować swój związek. Często traktowana jest ona jako ostatnia deska ratunku. Podstawową przyczyną kryzysów w związku są problemy z komunikacją – niemożność wyrażenia własnych emocji i problemy ze słuchaniem drugiej osoby. Tego typu nieporozumienia pojawiają się u wielu par bez względu na wiek i staż związku – dlatego też na psychoterapię mogą udać się osoby w każdym wieku – pozostające zarówno w związkach partnerskich, jak i formalnych. Pary, które zgłaszają się do poradni psychologicznej nie koniecznie muszą mieć jakiś konkretny problem. Do psychoterapeuty może ich doprowadzić chęć wypracowania wspólnego porozumienia czy też kompromisu, a także strach przed rozstaniem. Przyczyną podjęcia terapii dla par może być również zdrada partnera lub problemy, które wynikają z traumatycznych przeżyć w dzieciństwie – trudności w budowaniu trwałych więzi często przejawiają Dorosłe Dzieci Alkoholików. 

Terapia dla par – rodzaje
Najpopularniejszym typem terapii dla par jest psychoterapia małżeńska, która ukierunkowana jest na wspólne rozwiązywanie problemów. Może być ona wspomagana psychoterapią indywidualną i grupową. Zwykle terapie dla par opierają się na rozmowie i nauce artykułowania swoich myśli i pragnień, często pada także prośba o opisanie swoich emocji. W takim przypadku pomoc psychoterapeuty jest niezbędna, ponieważ może on obiektywnie ocenić skalę problemów w związku i zaproponować konkretne rozwiązanie. Ciekawym typem terapii małżeńskiej jest również terapia systemowa, w której związek (rodzinę) traktuje się jako pewien system z przypisanymi rolami.

Jak przebiega terapia dla par?
W większości przypadków terapia małżeńska polega na rozmowie z terapeutą. Przed podjęciem psychoterapii konieczna jest konsultacja, na której specjalista oceni czy dana para, kwalifikuje się do terapii. Pierwsze spotkania z psychologiem zorientowane są na poznane pary – jej problemów i nieporozumień. W tym czasie osoba, prowadząca terapię powinna zdobyć zaufanie i sympatię swoich klientów – jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie terapia może zakończyć się niepowodzeniem. Po zdiagnozowaniu problemu pary, psychoterapeuta przechodzi do próby rozwiązania konfliktu i nauki wypracowania kompromisów. 

MATERIAŁ PR